Cena poslednej ponuky na kúpu korún sa im pozdáva, obchod je uzatvorený. Až po potvrdení, že transakcia prebehla, sa dozvedia, kto bol ich obchodný partner. Národná banka Slovenska.
Tiché ranné obchodovanie hneď ožíva. Centrálna banka kontaktuje ďalšie banky a celý trh už vie, že sa práve začala intervencia.
Díleri sú trochu prekvapení - na rovnakej úrovni bol kurz deň pred tým a NBS to neprekážalo. Vedia však, o čo jej ide, pretože už niekoľko týždňov sledujú vyjadrenia jej predstaviteľov o nadhodnotenej korune.
Euro stúpa. Národná banka zaň zaplatí viac, len aby banky kupovali od nej. Tie to využívajú a posúvajú kurz vyššie.
O chvíľu je kurz tam, kde si ho želala NBS. Môže odísť z trhu. Jej absenciu však hneď vidno: koruna sa znova nakupuje a silnie. Intervenčné predaje korún sa opakujú.
Krátko popoludní si díleri prečítajú správu, že agentúra Moody‘s zvýšila Slovensku rating. Táto informácia prekazí doterajšiu prácu NBS, mena sa vďaka ďalším nákupom zhodnocuje. Díleri sú opäť v strehu.
„Prečo už aj na Slovensku nevyšla správa o ratingu?“ pýtajú sa. Obchoduje sa hekticky, každý chce mať čo najviac informácií. Kurz eura ide opäť hore, díleri chcú predať koruny národnej banke čo najvýhodnejšie.
„Za päťsto ma kúpila národná,“ teší sa jeden z nich z obchodu, ktorý sa mu podarilo uzatvoriť pri dobrej cene. Spoza stolov s niekoľkými monitormi sa ozýva, kto má kam zavolať a čo obchodovať. „Kúp ma, kúp ma,“ hovoria si díleri, kým čakajú na odovzu.
Ruch onedlho stíchne, a kým sa národná banka vráti po posilnení koruny už po niekoľkýkrát na trh, stihnú sa díleri porozprávať aj o tom, ako hrali ich obľúbené futbalové kluby.
(bro)