BRATISLAVA - Osobný tajomník prezidenta Milan Krajčovič a externý poradca hlavy štátu Ján Bílek majú diplomatické pasy. Obaja ich dostali na základe žiadosti kancelárie prezidenta, ktorej minister vyhovel, povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel. Nie je na tom nič nezvyčajné, Ak je prezidentov osobný tajomník držiteľom diplomatického pasu, nie je na tom nič nezvyčajné, myslí si Gandel, pretože prezidenta sprevádza na takmer všetkých zahraničných cestách. Fakt, že Krajčovič je v kancelárii zamestnaný len na dohodu o pracovnej činnosti, na tom nič nemení. Pracovnou náplňou osobného tajomníka je podľa hovorcu prezidenta Jána Füleho „obstarávanie darov prezidenta, ich správa a evidencia“.
Bílka, ktorý v minulosti pôsobil ako hlavný poradca prezidenta, ministerstvo už podľa Gandela vyzvalo, aby diplomatický pas vrátil. Malo by to zabezpečiť oddelenie kancelárie prezidenta, ktoré diplomatické pasy eviduje a uschováva. Dosiaľ však Bílkov pas kancelária nevrátila a neurobil tak ani externý poradca. Bílek o žiadnej výzve z ministerstva nevedel. „Môže sa ešte vyskytnúť situácia, keď budem tento pas potrebovať. Ak by som musel ísť s pánom prezidentom do zahraničia,“ povedal. Zároveň tvrdí, že pas nevyužíva, je odložený v kancelárii. Okrem Bílka a Krajčoviča majú diplomatické pasy aj deti Rudolfa Schustera, Ingrid a Peter. Z kancelárie má diplomatický pas prezident, šéf protokolu Dušan Rozbora, ktorý je kariérnym diplomatom, ako aj riaditeľ sekcie zahraničných vecí a protokolu Tomáš Borec, ktorý je tiež kariérnym diplomatom. Ostatní zamestnanci majú len služobné pasy.
V okolí premiéra Mikuláša Dzurindu nemajú diplomatický pas ani jeho poradcovia, ani pracovníci kancelárie. „Závisí to od každého úradu, či o vydanie diplomatického pasu pre svojich zamestnancov požiada,“ povedal hovorca ministerstva. (tasr)