
FOTO SME - PAVOL MAJER
„Vláda nás klame,“ rozhorčila sa profesorka, ktorá sa pred bufetom zhovárala so svojím kolegom. Ten ju doplnil: „Vláda nás nie klame, ale klamala a bude klamať. Vraj sa mi mal zvýšiť plat, ale mám stále ten istý.“ Nechce prezradiť meno, pretože sám kandiduje za dekana. Myslí si, že vedenie fakulty sa správa presne ako vláda. „A nový minister Fronc? Ten najneschopnejší, ktorého mohli vybrať.“
V inom pavilóne sa práve ponáhľa na hodinu profesor fyziky v bielom plášti s výzorom vedca. Jeho názor je podstatne miernejší: „Som ochotný podeliť sa o zodpovednosť za situáciu s vedením. Treba však zistiť, kto urobil chybu.“ Vidieť, že zložité problémy sveta fyziky ho trápia viac ako finančná kríza fakulty.
Väčšina profesorov v škole už vedela, že vedenie fakulty sa nakoniec rozhodlo znížiť dlhy tým, že vyučujúcim vyplatí iba tarifné mzdy bez príplatkov. Každý len s úľavou odpovedal: „Učiť sa bude.“
„Nežijem z toho, čo tu robím, takže ma to až tak netrápi,“ tvrdí 30-ročný odborný asistent. Myslí si, že v škole chýba mladá generácia učiteľov, pretože „ľudia, ktorí žijú z týchto platov, sú na hranici biedy“.
V jednej z kancelárií diskutovali o najnovších udalostiach predseda akdemického senátu Vladimír Toma a ďalší člen senátu Pavel Bóna. Zhodli sa, že rozhodnutie učiteľov pokračovať vo vyučovaní je správne. Tým, že si nechajú siahnuť na platy, prejavia zodpovednosť.
Väčšinu študentov kríza príliš netrápi. „Každý rok sa hovorí o skracovaní, ale vždy sa peniaze nájdu,“ povedala piatačka Marta. Niektorí študenti ani presne nevedia, o čo ide. „Robia s tým tajnosti,“ hovorí študentka, čo práve obeduje na okne slepačiu polievku. „Ale za také platy, ako majú učitelia, by so m tu ani nezakopla.“ (miš, rp)