
Pozostatky približne štyridsiatich ľudských tiel našli archeológovia pri výskume v Kaštieli sv. Žofie v Ružomberku.
Stredoveké pohrebisko odkryli na nádvorí kaštieľa, jeho viacpodlažnosť svedčí o tom, že muselo existovať dlhší čas. Medzi mŕtvymi boli muži, ženy aj deti. „Žiadne osobné predmety sa v hroboch nezachovali, našli sme akurát zvyšky jednej kovovej spony z opaska. Zelená impregnácia na niektorých kostiach však naznačuje, že kovové predmety tam boli, ale vplyvom agresívneho prostredia sa rozložili,“ hovorí šéf výskumu.
„Našli sme aj zvyšky kanalizácie z obdobia renesancie. Pri jej výstavbe alebo aj pri stavbe studne došlo k narušeniu niektorých hrobov. Z toho vyplýva, že pohrebisko je jednoznačne staršie. Triezvym odhadom ho môžeme datovať približne na 14. - 15. storočie.“
Existencia pohrebiska svedčí o tom, že v jeho blízkosti musela stáť aj sakrálna stavba, jej zvyšky však archeológovia nenašli. „Napriek tomu je to závažný nález, lebo sme nepredpokladali existenciu sakrálnych stavieb na území mesta okrem tých, ktoré už poznáme. Je to zároveň najstaršie pohrebisko na území mesta, aké sa doteraz našlo,“ pokračuje Struhár.
Kostry teraz skúma antropológ z archeologického ústavu v Nitre.
Archeológovia našli v najspodnejších vrstvách aj štiepané nástroje, ktoré svedčia o osídlení územia už v neskorej dobe kamennej, čím získali úplne nové poznatky o osídlení mesta a dolného Liptova vôbec.
Nepodaril sa im však pôvodný zámer - nájsť najstaršie základy kaštieľa alebo doložiť jeho vznik. V areáli kaštieľa finišujú stavebné práce, ktoré nedovolili archeológom preskúmať všetko, čo by chceli. Onedlho tu totiž otvoria supermarket, kvôli ktorému sa zbúrala aj časť historického objektu. Archeológovia poukazujú na to, že výskum sa mal urobiť ešte pred začatím stavby.
Investor hypermarketu sa však zaviazal zrekonštruovať zvyšnú časť historického objektu, ktorý bol v minulosti sídlom župy. Rokmi úplne schátral. Na jeho opravu nemal peniaze ani štát, ani mesto, preto ho predali holandskému obchodnému reťazcu.
ANDREA HARMANOVÁ
FOTO ARCHÍV