V odľahlých končinách Ruska, kde mrazy dosahujú až mínus päťdesiat stupňov Celzia, patria k výbave mnohých domácností sviečky, petrolejové lampy a železné piecky nazývané „buržujky“. Ako „komín“ sa väčšinou na zimné mesiace prispôsobuje „fortočka“, malé vetracie okienko v hornej časti okna.
Rusi vopred počítajú s tým, že diaľková dodávka tepla môže skolabovať, a tak k prípravám na zimu tradične patrí utesňovanie okien. Diery medzi okennými rámami zodpovedne zapchávajú a potom zalepujú. Až do jari sa v bytoch takmer nevetrá.
V Petropavlovsku-Kamčatskom, na Sachaline i na Magadane si ľudia v panelových domoch zvykli, že teplota v bytoch sa niekoľko mesiacov bude pohybovať v lepšom prípade okolo nuly. Už v lete sa zásobujú uhlím a drevom, hoci žijú v domoch s ústredným kúrením.
V minulých rokoch, keď pre nedostatok paliva skolabovala dodávka tepla v niektorých oblastiach, ľudia bežne kúrili v bytoch nielen otvorenými plynovými rúrami, ale aj otvoreným ohňom. Zúfalí obyvatelia Petropavlovska-Kamčatského si varili na ohniskách medzi panelákmi.
Trvalo niekoľko týždňov a niekedy aj mesiacov, kým sa poruchy na popraskanom potrubí odstránili. Ľudia v ľadových bytoch si pochvaľovali tradičné ruské „telogrejky“ - prešívané bundy vypchaté vatou, ktoré ich chránili pred zamrznutím. Ani na noc neodkladali rukavice, kapucne, ušianky a kožuchy. Aby sa aspoň trochu zahriali, dávali do postele medzi periny plastové fľaše naplnené horúcou vodou. V spánku sa museli v obavách pred zamrznutím a udusením dymom striedať.
Na rozdiel od severských oblastí Moskva problémy s energiou a teplotou v bytoch nemá. Väčšinou sa pohybuje od 22 do 25 stupňov. (čtk)