
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Dlhé vetranie dokorán otvorenými oknami pri radiátoroch pustených naplno sa aj na Slovensku pomaly stáva minulosťou. Zvyšovanie cien za teplo mení známy prístup z čias, keď bola väčšina najmä panelákových bytov prekúrená a nikto nemeral, koľko rodina spotrebuje tepla, lebo platili paušálne.
Koľko na kúrenie minú, už dnes nesledujú len obyvatelia rodinných domov, ale aj obyvatelia panelákov či iných činžových domov. Na spotrebe im záleží až tak, že sledujú aj susedov - ako dlho vetrajú, v koľkých miestnostiach, a ak sa im zdá, že okná majú otvorené pridlho, upozornia ich. Väčšina bytov je vybavená meračmi spotreby tepla a termoregulačnými ventilmi.
Po zdražení plynu a elektrickej energie omnoho viac ľudí uvažuje aj o zatepľovaní domov. Najmä v okolí väčších miest začínajú stavebné firmy profitovať z predaja zatepľovacích systémov. Niektoré zahraničné dokonca ponúkajú zadarmo polystyrén, ak si zákazník od nich kúpi materiál na omietanie. „Spotreba fasádneho polystyrénu dosť vzrástla. Na odbyt ide hlavne v hrúbke od troch do piatich centimetrov,“ hovorí predavač z bratislavských stavebnín. Ľudia si začínajú vymieňať aj okná, rastie spotreba izolačných pások medzi dvere.
V nových domoch je často každý byt vybavený samostatným plynovým závesným kotlom. Rodiny si tak môžu samy určovať spotrebu plynu na kúrenie.
S prekurovaním najskôr prestali obyvatelia severného Slovenska. V niektorých oblastiach musia prikurovať alebo kúriť osem mesiacov v roku a po zdražovaní sa snažia čo najviac šetriť. „V rodinných domoch kúria podľa toho, kto na čo má. Sú ľudia, ktorí na dedinách šetria tak, že na noc kúrenie stiahnu alebo žijú celú zimu v dvoch izbách a zvyšok odstavujú,“ hovorí František Vranay zo Stavebnej fakulty v Košiciach.
Užiť si tepla však raz za čas zatúžia aj na dedinách. Prikurovanie elektrickou pieckou, ktorú sa na tento účel používa najčastejšie, je však nebezpečné. Počas vlaňajšej zimy spôsobili piecky požiar niekoľkých domov v celkovej hodnote asi 35 miliónov a udusilo sa deväť ľudí.