vstupu nových členov.
Podľa diplomatických zdrojov v Bruseli by termínom rozšírenia mal byť 1. jún 2004, nie 1. január 2004, s ktorým počítajú kandidátske krajiny. Tento návrh dostanú v pondelok na rokovaní ministri zahraničných vecí únie, ktorí by ho mali schváliť.
Verheugen včera zdôraznil, že definitívny dátum rozšírenia závisí od času potrebného pre členské krajiny na ratifikáciu prístupovej zmluvy. Národné parlamenty podľa neho nemožno vystaviť neprimeranému tlaku a jednoducho povedať - tu je šesťtisícstranová zmluva a máte päť alebo šesť mesiacov na jej ratifikáciu. „To by nefungovalo a vyvolalo by to veľmi negatívne reakcie,“ upozornil Verheugen.
Preto pri rozhodnutí o dátume treba podľa neho brať do úvahy časový priestor, ktorý budú členské štáty potrebovať. „Pred európskymi voľbami však znamená pred európskymi voľbami. Prvý júl 2004 preto neprichádza do úvahy,“ potvrdil komisár záväzok únie, že noví členovia sa zúčastnia na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Tie sú naplánované na jún 2004.
Podľa hlavného vyjednávača s Európskou úniou Jána Figeľa je známe, že únia zvažuje dátumy vstupu nových členov od januára do mája. Uvažovanie až o júni podľa neho nie je pozitívnym signálom. „Niet dôvodu posúvať dátum rozšírenia pre technické otázky. Pri poslednom rozšírení dvanásť členských krajín stihlo ratifikovať zmluvy za šesť mesiacov. Teraz by to malo pätnásť krajín stihnúť za osem mesiacov. Posúvanie rozšírenia je preto predovšetkým otázkou politickej vôle, a nie technickou otázkou,“ povedal pre SME.
Posunutie nášho vstupu z januára až na jún by malo vplyv najmä na rozpočet.
(tasr, mar)