
Izraelské tanky vstúpili do Nábulusu. FOTO - REUTERS
, zatkli troch údajných teroristov a zranili 9-ročného palestínskeho chlapca.
V inej akcii priamo súvisiacej s útokom na kibuc zdemolovali dom Muhammada Naifu. Naifa mal do kibucu poslať útočníka, ktorý tam zavraždil päť Izraelčanov, z toho dve malé deti. Podľa izraelskej tlače Naifu sledovali spravodajské zložky už dlhší čas. V lete vraj dostal finančnú pomoc od palestínskeho lídra Jásira Arafata a podieľal sa na dopravovaní samovražedných atentátnikov do Jeruzalema.
Najnovšia akcia izraelskej armády sa odohrala v Tulkaríme, ale niekoľkotýždňová operácia zameraná na odhaľovanie a likvidáciu teroristických buniek je plánovaná v Nábuluse. Rozhodlo sa o nej už pred útokom na kibuc Mecer. Z Nábulusu podľa izraelskej spravodajskej služby pochádzali útočníci zodpovední za krvavé atentáty v Immanuele, Arieli a Kfar Save. Operácia sa bude podobať operácii v Džaníne, ktorá sa skončila pred niekoľkými dňami a ktorú izraelské zdroje označujú za úspešnú. Armádne zdroje nepopierajú, že operácia bude dlhodobá. Komentátori však tvrdia, že Izrael má v súvislosti s očakávaným útokom na Irak od Američanov presne vymedzené, čo si v operácii môže dovoliť. Izraelská armáda v ďalších operáciách v Gaze zranila niekoľko detí.
Izraelsko-palestínsky konflikt sa vyvíja aj na politicko-diplomatickom poli. Palestínsky líder Jásir Arafat včera vyhlásil, že v princípe súhlasí s „cestovným plánom“ riešenia konfliktu, ale ešte ho musí konzultovať s arabskými krajinami. „Cestovný plán“ vytvorili USA, EÚ, Rusko a OSN a predpokladá vytvorenie provizórneho palestínskeho štátu v roku 2003.
Izrael sa k plánu vyjadrí až po primárnych voľbách v pravicovej strane Likud, ktorá pravdepodobne zvíťazí v januárových parlamentných voľbách.
(mik, reuters)