
Irackí poslanci jednohlasne odmietli rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. V skutočnosti ale rozhodne diktátor Saddám Husajn. FOTO - ČTK/AP
O vojne tak rozhodne jeden jediný muž - Saddám Husajn. Práve on ovláda parlament a jeho slovo bude kľúčové aj pri záverečnom rozhodovaní irackej rady.
Cieľom rezolúcie bezpečnostnej rady je likvidácia irackých zbraní hromadného ničenia. Husajnovi dáva čas na rozhodnutie do piatku.
Parlament mu odporučil OSN odmietnuť, a to aj napriek tomu, že na Irak tlačí celý svet, aby rezolúciu prijal. Amerika a Británia hovoria už dávnejšie, že sú pripravené na Irak zaútočiť. Teraz pritvrdzuje aj Paríž.
Amerika upozorňuje, že rozhodnutie parlamentu je „iba divadlo“ a Washington stále čaká na Husajna. „V irackom režime Saddáma Husajna záleží len na jednom hlase a ten patrí Saddámovi Husajnovi,“ povedal hovorca Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu Sean McCormack.
Francúzsko doteraz vždy zdôrazňovalo potrebu politického riešenia krízy, včera však varovalo Bagdad, že bude čeliť vojne, ak nepristúpi na požiadavky OSN. „Pokiaľ sa Saddám Husajn nepodriadi, pokiaľ nesplní svoje povinnosti, použitie sily bude, samozrejme, potvrdené,“ vyhlásil francúzsky minister zahraničia Dominique de Villepin.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder a ruský prezident Vladimir Putin včera označili rezolúciu za najlepšiu možnosť, ako zabrániť vojne v blízkovýchodnom regióne. Putin vyjadril presvedčenie, že Husajn sa bude chcieť vyhnúť vojne a nakoniec rezolúciu odsúhlasí.
Túto nádej v sebe podľa všetkého živí i väčšina ostatných svetových politikov.
Irackí poslanci hlasovali proti rezolúcii napriek víkendovému privítaniu dokumentu Ligou arabských štátov (LAS). A prekvapivo nedbali ani na list, ktorým sa ich vplyvný Saddámov syn Udaj snažil presvedčiť, že rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN treba rešpektovať. Udaj síce podľa všetkého nemá v Iraku také postavenie ako jeho mladší brat a Husajnov údajný favorit Kusaj, ale osloviť písomne parlament bez otcovho vedomia mohol ťažko.
Podľa odborníka na Blízky východ citovaného stanicou BBC Rogera Hardyho sme možno v Bagdade svedkami politického divadla, ktorého cieľom je zaistiť Husajnovi peknú úlohu: môže tvrdiť, že rezolúcia je útokom na jeho dôstojnosť a že ju prijíma s veľkou nechuťou, len v záujme mieru.
Prijatím rezolúcie však podľa iných pozorovateľov môže Saddám prísť o tvár u mnohých Iračanov, ktorí odmietajú podriaďovanie sa medzinárodnému tlaku, na ktorého čele stoja USA.
Odmietnutie parlamentu by mohlo posilniť tvrdenia niektorých irackých predstaviteľov, že vojna sa Irak nevyhne ani po prijatí podmienok rezolúcie, pretože Amerika sa aj tak rozhodla použiť proti bagdadskému režimu silu a čaká len na zámienku. Pri pozornom čítaní rezolúcie je zrejmé, že akákoľvek i maličká chyba pri spĺňaní rezolúcie alebo akákoľvek sťažnosť niektorého z inšpektorov OSN povedie k vojne, povedal jeden z irackých poslancov, ktorého na svojich internetových stránkach citovala BBC. „Zdá sa mi, akoby rezolúcia bola zásterkou, legálnou zásterkou pre zámer USA začať agresiu proti Iraku,“ usúdil poslanec.
Podľa pozorovateľov mu trochu za pravdu dáva i postoj amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. Ten povedal, že sa inšpektorom ťažko podarí donútiť Irak, aby sa odzbrojil. Bagdad totiž podľa neho zakázané zbrane dokonale ukryl a v minulosti popravil všetkých, kto skrýše vyzradili. (čtk, kos)