
Vo Varšave vyhral vodca strany Zákonnosť Lech Kaczynsky. FOTO - ČTK
Počítačový systém počítania hlasov tentoraz splnil očakávania a oficiálne výsledky ohlásili v pondelok popoludní. Akoby v protiklade k bezchybnej technike práve ľudský faktor vykazoval chyby a omyly. Účasť bola ešte nižšia ako v prvom kole pred dvoma týždňami. Prišlo len 35,02 percenta voličov oproti 44,23 spred dvoch týždňov. Ľudia šli oveľa ochotnejšie k urnám voliť svojich obecných šéfov, čiže wojtov, než primátorov a starostov veľkých miest.
Najnižšia účasť bola v Sosnowci, tradičnej volebnej bašte ľavice, kde sa len 16,91 percenta voličov unúvalo opustiť domovy v studenom, veternom počasí. Ľavicový kandidát Kazimierz Gorski bezpečne vyhral.
V iných mestách to však vládni ľavicoví kandidáti Zväzu demokratickej ľavice (SLD) a Únie práce (UP) nemali také ľahké. Lodž, obľúbené mesto premiéra Millera, odvrhla ľavicového Krzystofa Jagiella a zvolila Jerzyho Kropiwnického. Podobne sa veci vyvinuli aj v Bydgoszczi alebo Zielonej Gore. Vo Varšave sa vodcovi strany Zákonnosť Lechovi Kaczynskému podarilo veľké víťazstvo nad Markom Balickým z SLD, keď získal niečo vyše 70 percent hlasov.
SLD môže byť pyšná len na výsledok v Krakove, meste so silnou konzervatívnou tradíciou, kde jej kandidát Jacek Majchrowski získal post primátora 1421 hlasmi na úkor dovtedajšieho primátora Jozefa Lassotu.
Aleksander Kwasniewski opäť vyjadril obavy z nízkej volebnej účasti. Nazval ju „hlbokým prehodnotením poľskej demokracie“. Priame voľby ako také nemali u voličov úspech, zdôrazňuje prezident aj mnohí odborníci. „Bude veľmi ťažké dosiahnuť teraz vyššiu účasť,“ povedal sociológ Tadeusz Szawiel pre denník Gazeta Wyborcza.
Alarmujúco nízka účasť vo voľbách spôsobila na poľskej politickej scéne výraznú zmenu. Vládnuca koalícia SLD-UP, ktorá sa sústredí na vstup do EÚ, sa zrejme pokúsi znovu získať stratené pozície zdôrazňovaním svojich krokov a úspechov v súvislosti so vstupom do EÚ. Opozícia, ktorá sa posilnila výhrou v 11 zo 16 veľkých miest, využije tento impulz na vybudovanie lepšej opory pre parlamentné voľby v roku 2005. V pozadí zostali slušné výsledky protieurópskych strán ako Sebaobrana či Liga poľských rodín. Vodca tej druhej, Roman Giertych, komentoval úspech svojej strany takto: „Je to jasné znamenie rastúcej vlny euroskepticizmu.“
PRE SME - WOJCIECH KOSC, Varšava