
Utečenec spí na kostolnej lavici v Chráme Petra a Pavla vo francúzskom Calais. FOTO - AFP
Britský minister vnútra David Blunkett gratuloval svojmu francúzskemu kolegovi Nicolasovi Sarkozymu k brilantnému rozhodnutiu, ktorým v niekoľkých krokoch celkom zlikviduje tento tábor. Briti predtým obviňovali Paríž, že sa prostredníctvom neho zbavuje imigrantov a nenápadne ich posiela na druhú stranu kanála.
Politický problém je, zdá sa, vyriešený, ale neďaleké Calais nestráca na atraktivite a utečenci stále prichádzajú. Len sa teraz nemajú kde ubytovať a policajti na nich striehnu pri každom rohu. Asi 120 z nich už niekoľko dní okupuje kostol v Calais.
„Nebudeme jesť, kým pre nás neotvoria nový Sangatte,“ hovorí Mehman, 24-ročný Kurd z Iraku. Polícia kostol v pondelok obkľúčila a včera im dala starostka Jacky Héninová jednodňové ultimátum.
Sarkozy je autorom bezpečnostného balíka novej vlády a chce sa okrem iného zbaviť ilegálnych imigrantov. Obyvateľom tábora dal dve možnosti: požiadať o azyl a čakať jeden až dva roky na prevažne negatívnu odpoveď, alebo ísť domov ihneď. Väčšina z nich sa preto stále drží tretej možnosti, ktorá je vďaka Sarkozymu čoraz komplikovanejšia: ostať v ilegalite a dostať sa do Británie. Tam sa dá načierno pracovať, vo Franúzsku nie.
Obsadenie kostola je prejavom zúfalstva a utečencom aktivisti za ľudské práva prinajlepšom dočasne vyjednajú azylový dom niekde inde vo Francúzsku. Od minulého utorka, keď Sangatte prestal prijímať, zadržali v oblasti Calais osemsto utečencov a sto - hlavne Rumunov a Moldavcov - poslali ihneď domov.
Policajti halogénovými lampami v noci prehľadávajú priemyselné zóny, kde by utečenci mohli prespávať. „Videl som, ako sa päť mužov tlačilo v telefónnej búdke na stanici, aby mohli spať v teple,“ cituje Libération Joela Loeuilleura, aktivistu pre ľudské práva.
Ak ich polícia chytí, deportujú ich kilometre od Calais. „Polícia ma zastavila, zapísala si moje údaje a odfotografovali ma. Mám 48 hodín na to, aby som opustil Francúzsko. Odviezli ma desať kilometrov od Calais. Vrátil som sa pešo, ale neviem čo teraz,“ hovorí 23-ročný Kurd Mevman.
„Krajina má dosť zariadení na prijatie cudzincov, nemusia blúdiť ulicami mesta Calais,“ komentuje situáciu Sarkozy. Horlivo sa pritom zasadzuje o to, aby bolo rešpektované ich právo „na azyl“. Väčšina ho podľa francúzskych zákonov nemá. Minister sa pritom v parlamente pýši, že denne do Calais neprichádza 350, ale už len 100 nových utečencov.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ