

O víťazovi môže rozhodnúť televízna debata medzi Gusenbauerom (vľavo) a Schüsselom.
FOTO - TASR/AP
„Voľba kancelára,“ odkazujú voličom veľkoplošné plagáty ľudovcov s portrétom 57-ročného Schüssela. Šéf vlády sa ale ani v Rakúsku nevolí priamo - o tom, koho poverí zostavením vlády, rozhoduje napokon prezident podľa vlastného uváženia. Schüssel sa v januári 2000 stal kancelárom, hoci ÖVP vo voľbách skončila až tretia.
Do kancelárskeho kresla mu vtedy pomohli ultrapravicoví slobodní (FPÖ). „Pretože ide o človeka,“ znie hlavný volebný slogan sociálnych demokratov. Ich 42-ročný šéf Gusenbauer sa zariekol, že ak voľby nevyhrá, zostane v opozícii. V najnovších prieskumoch voličských preferencií sociálni demokrati s 38 až 39 percentami vedú, ale len o jedno až dve percentá pred ľudovcami.
Boj o prvé miesto by podľa rakúskych médií mohol rozhodnúť štvrtkový televízny duel medzi lídrami oboch strán. Nemalú úlohu ale zohrávajú i plagáty, inzeráty a hlavne stovky mítingov s voličmi, ktoré Gusenbauer a Schüssel v týchto týždňoch absolvujú. O týždeň neskôr navyše v poslednej televíznej debate proti sebe nastúpia hlavní kandidáti všetkých štyroch parlamentných strán. O zložení budúcej rakúskej vlády podľa volebných expertov rozhodne výsledok dvoch menších strán.
Dosiaľ štvrtí Zelení majú historickú šancu stať sa treťou najväčšou stranou v krajine - prieskumy im dávajú 11 až 13 percent. Rovnako historický by mohol byť i očakávaný debakel slobodných - pre ich vnútrostranícke rozbroje Schüssel v septembri spornú koalíciu vypovedal. Namiesto 26,9 percenta pred troma rokmi ich hodlá tentoraz voliť len osem až desať percent Rakúšanov. Ľudovci sa síce oficiálne usilujú o obnovenie doterajšej koalície so slobodnými vo voľbách. Schüssel ale minulý piatok doterajšími, ešte len 33-ročnému ministrovi financií Karlovi-Heinzovi Grasserovi (FPÖ) ponúkol, aby zotrval na čele rezortu „ako nadstranícky expert“ i v prípadnej ďalšej vláde vedenej ľudovcami. Grasser ponuku prijal.
Stratégovia ľudovcov nevylučujú, že hlasy voličov ÖVP a FPÖ by im na parlamentnú väčšinu nemuseli stačiť. Cez víkend preto čelní ľudovci znovu vyslali koaličné signály sociálnym demokratom a Zeleným. Kým 58-ročný šéf Zelených Alexander Van der Bellen koalíciu so „Schüsselovou ÖVP“ opakovane odmietol, Gusenbauer je zdržanlivejší. Za možnú označuje koalíciu so Zelenými i ľudovcami, ale dodáva: „Ale len, ak SPÖ z volieb vyjde ako víťaz.“ Pre zdecimovaných slobodných je naopak jedinou šancou Schüssel, pretože sociálni demokrati naďalej akýkoľvek pakt so stranou charizmatického populistu Jörga Haidera odmietajú.
Autor: David Zelinger, Viedeň, ORF pre SME