
FOTO – TASR/AP
Ťažko si predstaviť českú futbalovú reprezentáciu bez jeho služieb. Inteligentný typ hráča s cieľavedomým napredovaním. Robotník na pohľadanie. Tvorivý stredopoliar s pohotovou, tvrdou strelou. Nabehá zvyčajne viac kilometrov ako ostatní. Dáva góly, nebezpečne strieľa zo stredných vzdialeností, časuje finálne prihrávky. Tridsaťročný PAVEL NEDVĚD (na snímke), motor hry turínskeho Juventusu, sa rokmi vypracoval na kapitána českej reprezentácie.
Zo Škody Plzeň cez pražskú Duklu sa rodák z Chebu prepracoval na Letnú, čo je domovský štadión Sparty. Z roka na rok výkonnostne rástol, Sparta mala v ňom kvalitného špílmachra, ktorý jej pomohol k trom majstrovským titulom (poslednému federálnemu a prvým dvom českým). Z najúspešnejšieho klubu bolo do reprezentácie najbližšie. Debutoval piaty júnový deň 1994 v zápase s Írskom. Vydarený vstup, pretože Česko vyhralo u súpera 3:1. Na európskom šampionáte ‘96 v Anglicku patril k najlepším hráčom našich západných susedov, ktorí za Lamanšským kanálom ziskom striebra dosiahli najväčší úspech. Vo finále podľahli Nemecku až v predĺžení po takzvanom zlatom góle Bierhoffa.
Prvá veľká výzva – Lazio Rím
Kontinentálne majstrovstvá znamenali pre Nedvěda prelom v kariére. Pre stovky zahraničných manažérov bol finálový turnaj neoceniteľnou aukciou, aby si vybrali najlepších jednotlivcov. Nedvěda angažovalo hneď po ňom Lazio Rím, ktoré zaplatilo Sparte za prestup 138 miliónov českých korún. Medzi hviezdnymi menami sa Pavel nestratil. Pochopil, že musí na sebe neustále pracovať, aby sa im raz mohol vyrovnať.
Trpezlivo čakal na príležitosť, a keď prišla, nemal chuť ju pustiť z rúk. Poctivou prácou sa presadil do základnej zostavy a český futbal v ňom získal mimoriadne schopného vyslanca v jednej z najlepších svetových súťaží. V roku 1998 ho vyhlásili doma za Futbalistu roka. O rok nato v máji sa tešil zo zisku historicky posledného Pohára víťazov pohárov. V moskovskom finále zdolalo Lazio španielsku Malorku 2:1 a práve Nevěd strelil víťazný gól talianskeho tímu.
Renomé českého reprezentanta na európskej futbalovej burze stúpalo. Pre Rimanov sa stal neudržateľným. Bolo len otázkou času, kedy príde solventnejší záujemca. Stalo sa vlani v júli, keď slávny Juventus Turín opustil francúzsky majster Európy i sveta Zinedine Zidane po odchode do Realu Madrid. Hodinový rozhovor s trénerom Marcellom Lippimi presvedčil Nedvěda a po piatich rokoch sa sťahoval z hlavného mesta na sever Talianska. Do mesta známych fiatiek. Za 1,5 miliardy českých korún, čím sa stal najdrahším českým futbalistom. Viac ako trojnásobne tromfol dovtedajší rekord Tomáša Rosického, ktorý sedem mesiacov predtým odišiel zo Sparty do Borussie Dortmund za 449 miliónov českých korún. Päťročný kontrakt pre Nedvěda svedčil o vážnosti záujmu „starej dámy“, ktorá súrne potrebovala skúseného a spoľahlivého ofenzívneho stredopoliara.
Tifosi: Nesiahajte na Nedvěda!
Odchod z Ríma však nebol jednoduchý. Pavla si fanúšikovia obľúbili. Málokedy ich sklamal. Na trávniku išiel vždy naplno. Aj keď sa mužstvu nedarilo. Tifosi to vedia oceniť. Tesne pred jeho odchodom asi dve stovky z nich usporiadali protestné zhromaždenie pred tréningovým centrom klubu a hádzali do budovy kamene. Na vile prezidenta Lazia Sergia Cragnottiho sa objavil nápis: Nesiahajte na Nedvěda!
„Cítil som, že v Laziu mi už tak neveria. Rozhodol som sa pre Juventus, lebo s ním môžem vyhrať čokoľvek. Akúkoľvek súťaž. I Ligu majstrov,“ vyhlásil český futbalista po podpise zmluvy.
Nahradiť Zidana by bolo pre nejedného hráča veľkým hltom. Pre workoholika Nedvěda nie. Hneď v prvej sezóne sa Juventus s ním prepracoval k svojmu 26. ligovému titulu. A český reprezentant je vo výbornej forme aj v tomto ročníku. Za zvlášť dôležitý cieľ považuje víťazstvo v Lige majstrov a obhájenie domáceho scudetta. „V tejto sezóne dokážu talianske kluby, že nie sú až také zlé. Tento ročník bude Európa patriť talianskym mužstvám,“ povedal na štarte.
Taliansky útok na Európu
Turínčania vyhrali miliónovú súťaž naposledy pred šiestimi rokmi, odvtedy sa v pohároch výraznejšie nepresadili. Teraz sú po piatich kolách prvej fázy už jasným postupujúcim do osemfinále. Medzi istou šestnástkou je aj AC Miláno, Inter a AS Rím sú stále v hre o postup. Pokrok talianskych klubov oproti minulej sezóne je viac ako zreteľný. Tréner Lippi nasadzuje Nedvěda na rôzne posty. Hráva voľného hráča za hrotovou dvojicou alebo sa objavuje na ľavom kraji zálohy. V oboch úlohách sa cíti dobre.
„Pre mňa nie je problém, či nastupujem za útočníkmi, alebo hocikde inde v strede ihriska. V reprezentácii je to podobné. V nej som hral už vpravo, vľavo i v strede. Budem hrať vždy tam, kde ma tréner zaradí.“ Po barážovom neúspechu s Belgickom o postup na svetový šampionát do Japonska a Kórejskej republiky má Česko dobre rozbehnutú kvalifikáciu majstrovstiev Európy 2004. Zdolalo Moldavsko i Bielorusko, zvyšnými súpermi sú Holandsko a Rakúsko. Nedvěd je presvedčený, že reprezentácia má kvality prebojovať sa na záverečný turnaj do Portugalska. „Po prehrách s Belgickom sme stratili dva roky. Musíme začínať znova a postúpiť. To je hlavný a jediný cieľ.“