zväzov Michal Ľach desať minút po ňom.
„Čo viedlo premiéra a pána Saktora k tým krokom, je ich problém. Ja som naše stanovisko predniesol napriek tomu, že premiér neprišiel a prezident odborov z rokovania odišiel,“ povedal Michal Ľach po tom, ako zhruba štyridsať minút po začiatku rokovania odchádzal. Vo vestibule ho počkal Ivan Saktor a bránu Úradu vlády opúšťali spolu.
Saktora rozhorčilo, že Dzurinda neprišiel, Dzurinda zasa neprišiel pre Saktorove verejné výroky na adresu vlády pred rokovaním. Včera mal premiér na rokovaní tripartity predložiť programové vyhlásenie vlády. Ešte v piatok však odborári programové vyhlásenie ostro kritizovali a vyhlásili na zajtra protestný pochod. Mikluláš Dzurinda odkázal, že v takom prípade považuje svoju účasť na rokovaní tripartity za bezpredmetnú.
V rokovacej miestnosti ostal minister hospodárstva Robert Nemcsics s ministrom financií Ivanom Miklošom a za zamestnávateľov a odborárov tiež nižšie postavení bossovia. „Určite to nie je šťastný začiatok, pán premiér je zbytočne márnomyseľný. Odborári majú právo prejavovať sa občiansky. Týmto premiér len vyprovokuje ľudí k reakciám,“ povedal Saktor.
Odborári majú k vláde tri požiadavky: aby sa nemenil zákon o verejnej službe v časti, ktorá hovorí o trinástom plate zamestnancov verejnej služby, zníženie dane z pridanej hodnoty na základné potraviny a neznižovanie detských prídavkov. Tri požiadavky majú aj zamestnávatelia.
V boji proti stredovo-pravicovej vláde odborárov aktívne podporí aj ich niekdajší protivník - Hnutie za demokratické Slovensko. Vladimír Mečiar, ktorý Saktorovi pred pár rokmi nevedel prísť na meno, sľúbil odborárom, že HZDS začne lobovať v prospech odborárskych záujmov.
Pripojil sa aj predseda Smeru Robert Fico. Saktorovi sľúbil, že všetky oficiálne stanoviská odborárov k návrhom zákonov spracuje Smer do pripomienok a vystúpení svojich poslancov v parlamente. Podľa Fica chce byť Smer sociálnou alternatívou pravicovej vlády, a preto má záujem o úzku spoluprácu s odbormi. (rf)