
Konflikty sa v posledných rokoch odohrávali len na ľade, teraz prišli na rad aj diplomati. FOTO - TASR/AP
nu Ericsson.
„Ministerstvo zahraničných vecí informovalo zástupcov ruského veľvyslanectva, že dvaja ich zamestnanci sú nežiaduci, lebo vyvíjali aktivity nezlučiteľné s ich diplomatickým statusom. Opustili už Švédsko,“ informovalo švédske ministerstvo zahraničných vecí.
Špionážna aféra sa netýka len najväčšieho producenta mobilných prístrojov na svete, ale nepriamo aj výrobcu moderných bojových lietadiel JAS 39 Gripen. V telekomunikačnej firme sa pripravujú radarové systémy pre tieto stíhačky. Špionáž údajne trvala najmenej päť rokov. Ešte minulý týždeň zadržali troch mužov (dvoch súčasných zamestnancov Ericssonu pracujúcich na vývojovom oddelení a jedného bývalého) priamo pri odovzdávaní informácií pracovníkovi zahraničnej rozviedky. Vzápätí sa ukázalo, že ide o rozviedku ruskú a takýchto stretnutí prebehlo viac.
Z vynášania informácií sú podozriví švédski občania, ale cudzieho pôvodu. Odkiaľ pochádzajú, stále nie je známe, vie sa len, že to nie sú Rusi. Na jedného zo zadržaných už súd uvalil väzbu za „dôvodné podozrenie zo spáchania závažného trestného činu špionáže“. Aké údaje zo spoločnosti unikli, Ericsson nezverejnil.
Veľmi nevhod padol pomerne vážny diplomatický incident ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi (bývalý príslušník výzvednej služby pôsobiaci vo východnom Nemecku), ktorý sa práve včera v Bruseli stretol s lídrami Európskej únie na summite EÚ - Rusko. Švédsko a Rusko oddeľuje Baltické more a ich vzťahy sa dali v poslednom desaťročí označiť ako dobré a stabilizované. Ruské ministerstvo zahraničných vecí už vyhlásilo, že „si vyhradzuje právo adekvátne odpovedať na vyhostenie“. To bude pravdepodobne znamenať, že v najbližších dňoch čaká vyhostenie z Ruska aj dvoch švédskych diplomatov.
Celá aféra, ktorá vrhá pochybnosti na zabezpečenie technológií Ericssonu, nemohla prísť v horší čas najmä pre výrobcu Gripenov Saab Aerospace, ktorý sa v Poľsku snaží predať svoje stroje. Poliaci na nákup nových 48 viacúčelových bojových lietadiel minú 3,5 miliardy dolárov a práve dnes vyprší termín, dokedy sa môžu do konkurzu prihlásiť záujemcovia. Do súťaže sa prihlásili aj ďalší dvaja výrobcovia. Spoločnosť Saab Aerospace tvrdí, že špionážna aféra nemá nič spoločné s ich lietadlami. Získanie zákazky v Poľsku by mohlo byť pre Gripeny zlomové - mali by oveľa väčšiu šancu uchytiť sa aj na ďalších trhoch.