BRATISLAVA – Stotisíc obyvateľov Slovenska denne nepríde do práce, pretože sú chorí. Presnejšie – oficiálne sú uznaní ako práceneschopní a dostávajú nemocenské.
Počet práceneschopných ale súvisí viac so sociálnou situáciou regiónu ako so zdravotným stavom ľudí. Čím chudobnejší kraj, tým viac a dlhšie ľudia maródujú. Zostať doma na péenke sa oplatí len ľuďom s nízkymi príjmami.
„Bratislava a ostatné veľké mestá, kde nie je núdza o pracovné príležitosti, majú už roky nízke percento práceneschopnosti a netrvá dlho. V regiónoch východného a južného Slovenska, kde je vysoká nezamestnanosť, je to naopak,“ hovorí riaditeľka odboru zdravotných činností Sociálnej poisťovne Veronika Majtánová. Najmenej zostávajú doma Bratislavčania a Košičania, najčastejšie obyvatelia Stropkova.
Najvyššia suma, akú môže človek, ktorý je mesiac chorý, dostať, je 7245 korún. A je jedno, či zarába 10-tisíc, alebo 100-tisíc. Preto si tí, čo lepšie zarábajú, zoberú na vyležanie choroby radšej dovolenku.
Naopak, najviac práceneschopných je medzi nezamestnanými, ľuďmi s minimálnymi príjmami a tými, ktorým hrozí prepustenie z práce. Podľa Zákonníka práce totiž nemožno prepustiť práceneschopného, aj keď je chorý rok, čo je maximálne povolená dĺžka práceneschopnosti.
Bežné sú aj prípady spojenectva lekára a pacienta. Praktickí lekári, platení od počtu pacientov, sa snažia udržať si pacienta a pri „vypísaní“ často prižmúria oko. A ak ochotní nie sú, prihlási sa pacient v rámci slobodnej voľby k inému lekárovi, ktorý ho znova vypíše. Dĺžka práceneschopnosti sa naťahuje aj pre stav zdravotníctva – dlhé čakanie na vyšetrenia, dlhý ošetrovací čas v nemocniciach.
Sociálna poisťovňa, ktorá u nás nemocenské platí, si je vedomá, že práceneschopnosť sa zneužíva, a snaží sa čo najčastejšie kontrolovať.
Rozsiahlejšia zmena systému nemocenského poistenia je zatiaľ ďaleko. „Je to veľmi zložité. Aj v Európskej únii zatiaľ zlyháva akýkoľvek pokus o zjednotenie, pretože v jednotlivých krajinách sú veľmi rozdielne systémy,“ hovorí Ivan Švejna, poradca ministra práce a sociálnych vecí.
Autor: mar, miš, rf