
V jednom šíku - delegáti čínskeho zjazdu. FOTO - REUTERS
vedenia. O výmene celej generácie vodcov vrátane šéfa komunistickej strany a prezidenta Ťiang Ce-mina sa šepká už mesiace. V štátnych médiách však o tom nebola ani čiarka a delegáti sa pred zahraničnými novinármi na túto tému odmietali vyjadrovať. Tristo členov nového ústredného výboru strany majú delegáti zvoliť tento týždeň. Odchádzajúci vodca, ktorý má zo zákulisia aj naďalej šéfovať najväčšej komunistickej strane sveta, na tomto zjazde spečatil svoje učenie, ktoré delegáti prijímajú ako doktrínu. Ako jeden muž ho vo svojich prejavoch všetci chválili.
Všetky prejavy sa riadili rovnakou šablónou - najprv vynášali do neba piatkový otvárací prejav Ťianga, ktorý zrekapituloval 13 rokov svojej „úspešnej“ vlády. Potom vyjadrovali súhlas so „správnou cestou“ komunistickej strany a dokladali to sériou oficiálnych štatistických údajov z jednotlivých provincií. Žiaden z nich nezabudol citovať z Ťiangových myšlienok a prispôsobiť ich situácii vo svojej oblasti. Vo všetkých pádoch sa skloňovala Ťiangova teória „trojakej reprezentácie“, podľa ktorej by do strany mali byť prijímaní už aj podnikatelia. Niet pochýb, že delegáti odhlasujú jej začlenenie do stanov strany, ktorej ideológia pritom slobodné podnikanie považuje za kacírske. Trojaká reprezentácia je najnovším zo série sloganov čínskych komunistov, ktoré zaručene vojdú do učebníc. Slogany znejú väčšinou nezmyslene, ale žiaden komunistický vodca sa bez nich nezaobíde. V ich jadre často bývajú čísla. V Ťiangovom prejave sa objavili aj ďalšie - napríklad „desať“ základných skúseností z budovania socializmu v čínskom štýle alebo „osem“ - bodový plán na zjednotenie s Taiwanom.
Podľa zahraničných agentúr boli prvé ohlasy podnikateľských kruhov rozporuplné. Niektorí podnikatelia vraj netajili radosť z toho, že sa môžu uchádzať o členstvo v strane a tak lobovať v prospech svojho biznisu. Iní, naopak, o účasti v skostnatenej politickej strane vôbec neuvažujú. Nevedia si predstaviť, ako by mohli prostredníctvom nej ovplyvňovať súkromný sektor.
Viceprezident Chu Ťin-tchao (59), ktorého všetci považujú za Ťiangovho nástupcu, zatiaľ tvrdí, že zjazd sa zaoberá len „vyzdvihovaním marxizmu-leninizmu, myšlienok Maa Ce-tunga, teóriou Tchenga Siao-pchinga a dôležitými myšlienkami trojakej reprezentácie.
Čínska polícia nezabudla na preventívne zatýkania disidentov, ktorí by mohli počas zjazdu chcieť pomery v krajine kritizovať. Po skončení zjazdu by mali byť zase voľní. (čtk, reuters)