
Ženy v Bagdade na ceste do mešity na piatkové bohoslužby. FOTO - REUTERS
Iracká provládna tlač prijatie rezolúcie o Iraku Bezpečnostnou radou OSN komentovala zväčša ako „víťazstvo diplomacie“. „Diskusie v BR OSN ukazujú, že celý svet má strach z plánov, ktoré sa Amerika snaží dosiahnuť,“ napísal denník Al Irak. V Bagdade však bolo veľmi ťažké nájsť optimistický hlas. Iračania majú z vojny strach, ale akosi cítia, že sa kolo už roztočilo a nedá sa jej zabrániť. Teraz svoj hnev okrem Ameriky prenášajú aj na OSN. „Rada by sa nemala volať bezpečnostná, ale americká, pretože Spojené štáty jej členmi manipulujú ako pešiakmi na šachovnici,“ cituje AFP Chálida Chalífa, 43-ročného profesora v Bagdade. Predavač v kníhkupectve Hamza Rašíd si myslí, že rezolúcia dáva zelenú útoku, pretože obsahuje nesplniteľné podmienky. „Irak sa podvolil rezolúciám, ale zakaždým, keď OSN nejakú prijala, USA sa okamžite objavili s ďalšou, ešte ťažšie splniteľnou,“ hovorí Rašíd.
Desať rokov embarga a neodvratnosť druhej vojny s USA sa medzi Iračanmi premieta do nenávisti. „Môžu nás okupovať mesiac, dva alebo roky, ale výsledok bude, že ich vojaci budú zomierať,“ dodáva Rašíd. Napriek tomu si Iračania želajú, aby ich vláda rezolúciu prijala. „Ak nám Amerika vyhlási vojnu, musíme to prijať, ale nesmieme jej dať dôvod zaútočiť,“ uvažuje 41-ročný Karim Džabár.
Iračania, ktorým sa podarilo z krajiny utiecť, však svoju nenávisť orientujú inak. „Vojna je, bohužiaľ, jediným riešením, ako poraziť Saddáma Husajna, jedinou cestou, ako sa zbaviť medzinárodných sankcií, ktoré zbedačujú Iračanov,“ tak vníma situáciu Alí Abdul Amír, šéf irackého časopisu vydávaného v Jordánsku.
Na vojnu sa už dlhší čas pripravujú aj humanitárni pracovníci. Červený kríž už niekoľko týždňov zhromažďuje lieky a potraviny v susednom Jordánsku. „Milióny utečencov sa vydajú do Iránu, v Bagdade sa octine bez vody a elektriny šesť miliónov ľudí. Ďalšie milióny budú čakať na distribúciu potravín,“ tvrdí hovorca Červeného kríža. Dodáva, že Pentagon sa odmieta podieľať na humanitárnej pomoci a humanitárnym organizáciám odkázal, že po začiatku bojov sa nedostanú na väčšinu územia Iraku niekoľko mesiacov. (kl, reuters, čtk)