Radu zvolal vicepremiér Pál Csáky, aby sa vyjadrila o návrhu Národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja. Tento strategický dokument o vízii Slovenska v budúcnosti takmer dva roky pripravovalo vyše 200 odborníkov. Hoci bol pripravený na dnešné rokovanie vlády, rada sa ho rozhodla stiahnuť a doplniť.
„Ide mi o to, aby tento materiál bol k niečomu. Pripravovali sme ho veľmi dôkladne, prizvali sme špičku tých, ktorí na Slovensku niečo o trvalo udržateľnom rozvoji vedia. V marci sme ho dali na medzirezortné pripomienkovanie aj s konkrétnymi opatreniami. Tie sa však z neho po pripomienkovaní vytratili,“ povedal minister životného prostredia László Miklós.
Všetky ministerstvá, len čo mali navrhnúť, ktoré ich kroky budú v súlade s trvalo udržateľným rozvojom Slovenska, prestali konať. „Preto sme ho stiahli z rokovania vlády, aby sme ho znova predložili v septembri po zapracovaní konkrétnych pripomienok. Chceme, aby to bol jeden z nosných strategických dokumentov tejto spoločnosti. To nemôže byť, pokiaľ nebude dosť konkrétny a kým s ním nebudú súhlasiť rezorty,“ povedal Miklós.
Radu vlády pre TUR počas jej dlhej nečinnosti opustili niektorí predstavitelia ekologických mimovládnych organizácií, ktorí nesúhlasili s tým, že vicepremiér Pál Csáky ju nezvoláva a že sa rada nevyjadruje k závažným legislatívnym normám.
Odchod Mikuláša Hubu zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR a Juraja Mesíka z nadácie Ekopolis však boli podľa Csákyho zbytočné a teatrálne. „Podľa štatútu každý má právo požiadať o zvolanie rady. Keď traja podpíšu žiadosť, aby bola zvolaná, tak som povinný tak urobiť kedykoľvek. Kritikom by som odporučil, aby pracovali a aby prišli s námetmi,“ povedal pre SME Csáky. Ekologické organizácie podľa neho radu chceli využiť najmä na lobovanie za svoje názory. „To som ani ja, ani môj aparát nedopustil,“ povedal.
BARBORA MAROSZOVÁ