politiky trhu práce. Zvýšenie podielu aktívnych nástrojov v oblasti zamestnanosti umožňujú podľa generálneho riaditeľa NÚP Jaroslava Šumného priemerné mesačné príjmy z poistného, ktoré dosahujú od začiatku roka zhruba 705 miliónov. Zároveň vplyvom novely zákona o zamestnanosti, platnej od začiatku minulého roka, ktorá sprísnila podmienky poberania podpory v nezamestnanosti, klesá množstvo peňazí vynaložených na pasívnu politiku trhu práce.
Na nové aktívne opatrenia vyčlenilo predstavenstvo NÚP 240 miliónov, ktoré pôjdu priamo do regiónov. Upozornil pritom, že v budúcnosti sa už pri rozdeľovaní financií nebude prihliadať len na charakteristiku trhu práce v tom—ktorom regióne, ale aj na úspešnosť vynaložených prostriedkov z hľadiska tvorby pracovných miest alebo rekvalifikácie. „Máme regióny, kde sme dali obrovské množstvo peňazí, a výsledkom je 35-percentná miera nezamestnanosti,“ kritizoval Šumný. Na financovanie dohodnutých verejnoprospešných prác by malo do konca roka ísť ešte 198 miliónov korún. Zvyšné prostriedky z celkovej sumy 1,5 miliardy, ktoré na tento účel poskytol štátny rozpočet, už boli podľa generálneho riaditeľa medzi jednotlivé okresy rozdelené a priebežne sa využívajú.
Predbežne s podporou 86 miliónov mieni NÚP v tomto roku pilotne rozbehnúť aj deväť projektov individualizovaných služieb zamestnanosti, ktoré budú zacielené na konkrétne skupiny evidovaných nezamestnaných. „Je tam rómske etnikum, ktoré potrebuje pomoc osobitnou formou, ženy po materskej dovolenke alebo muži po päťdesiatke,“ konkretizoval Šumný. Na prípravu evidovaných nezamestnaných v oblasti elektrotechnického priemyslu sa podľa neho orientuje projekt PHARE, na ktorý bolo vyčlenených 545 000 korún. (tasr)