ho sektora) zlepšil celkovú bilanciu banky a nedávne navýšenie základného imania zlepšilo jej kapitálovú primeranosť, jej postavenie ostáva zraniteľné. Napriek preneseniu významnej časti jej úverového portfólia na štátne inštitúcie podiel klasifikovaných úverov sa stále pohybuje okolo 20 percent. Zároveň operácie, ktoré tvoria ‘jadro‘ ziskovosti banky, sú naďalej slabé a nevyhnutnosť vytvárania opravných položiek bude aj naďalej ‘ukrájať‘ z jej výnosov,“ tvrdí agentúra.
Standard & Poor‘s pripomína, že „problémy banky sú neoddeliteľné od prostredia, v ktorom funguje“. „Okrem zložitých makroekonomických problémov, ťažkosti banky zvyšuje aj daňová a účtovná legislatíva. Reštrukturalizácia podnikovej sféry sa neuskutočnila tak, aby (banke) poskytla dostatočnú bázu na rozvoj vzťahov so zdravými podnikateľskými projektmi,“ pripomína agentúra.
Predaj Všeobecnej úverovej banky je zavŕšením jej reštrukturalizácie, ktorá sa začala v roku 1999. Vtedy štát v rámci prvého odsunu zlých aktív vybral z banky klasifikované úvery za 45 miliárd korún a navýšil jej základné imanie o 8,9 miliardy korún na 12,9 miliardy korún. V júni nasledujúceho roka boli z banky odsunuté ďalšie zlé úvery v objeme 21,3 miliardy korún. Pohľadávky, ktoré boli v dvoch kolách odsunuté, sa nahradili úvermi proti Slovenskej konsolidačnej a Konsolidačnej banke. Tieto úvery boli začiatkom roka 2001 vymenené za štátne dlhopisy.
MICHAL NALEVANKO