Najhľadanejšieho utečenca Latinskej Ameriky a bývalého šéfa peruánskej spravodajskej služby SIN Vladimira Montesinosa chytili po ôsmich mesiacoch úteku kvôli jeho vlastnej nedbanlivosti. Montesinos, niekdajšia pravá ruka exprezidenta Alberta Fujimoriho, totiž vyslal do Miami na Floride „svojho človeka“, ktorý tam mal z Pacific Industrial Bank (PIB) vybrať približne 38 miliónov dolárov. Ako s odvolaním sa na peruánske zdroje informoval argentínsky denník Clarín, americkej FBI sa na základe „peňažného poslíčka“ podarilo vypátrať miesto pobytu Vladimira Montesinosa.
„Poslíček“, ktorého meno nie je známe, peniaze síce z banky vybral, ale počas transakcie bol priveľmi nápadný. Hovorca FBI Wayne Russel informáciu nekomentoval, diplomatické zdroje v Lime a Washingtone okolnosti zatknutia Montesinosa potvrdili.
Niektorí znalci peruánskych pomerov, medzi nimi aj poradcovia súčasného prezidenta Alejandra Toleda špekulovali, že venezuelská vláda o mieste pobytu exšéfa SIN vedela. Podstatné však je, že polícia ho zatkla až po tom, ako o Montesinosovom mieste pobytu informovala FBI.
Montesinosov „poslíček“ mal údajne príkaz v prípade, ak peniaze úradníci Pacific Industrial Bank nevydajú, pohroziť im, že „vyšetrovateľov bude zaujímať, ako banka perie špinavé peniaze“. Banka kontaktovala FBI a podozrivého „poslíčka“ chytili.
Fakt, že mal Montesinos v PIB účet, potvrdzuje i to, že v marci tohto roku peruánska justícia prikázala zatvoriť jej pobočku v Lime s tým, že cez banku Montesinos z krajiny vyváža peniaze.
Montesinos je už v Peru. Čaká ho celkovo rekordný počet 52 súdnych procesov, v ktorých nechýbajú obvinenia ako nelegálne obohacovanie sa, korupcia, pranie špinavých peňazí, obchod s drogami a zbraňami, vraždy či porušovanie ľudských práv. Znalci očakávajú, že dostane doživotné väzenie, ktoré si odsedí v najstráženejšej väznici v krajine - námornej základni El Callao. Počas prechádzok sa bude stretávať s najväčšími esami peruánskeho podsvetia.
Medzi jeho spoluväzňami nebude chýbať ani líder teroristickej organizácie Svetlý Chodník Abimael Guzmán. Za mreže ho v roku 1992 poslal práve Montesinos.
Guzmána s Montesinosom už spojili aj peruánske médiá. Zatknutie bývalého šéfa SIN označili za „dolapenie 21. storočia“. Tento termín už raz použili, i keď s inými číslicami. Pred deviatimi rokmi, keď polícia chytila lídra Svetlého Chodníka, sa totiž v Peru hovorilo o „dolapení 20. storočia“.
JURAJ TOMAGA