
Najviac nakazených je v Afrike. 29-ročná obeť epidémie. FOTO - REUTERS
NEW YORK - Svetový fond boja proti AIDS sa nenapĺňa peniazmi. Darcovia váhajú a fond, ktorý má vzniknúť z iniciatívy generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, je stále viac-menej prázdny. Situácia sa nezmenila ani po prvom dni mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Jeho cieľom je vyburcovať štáty k väčšej štedrosti a nájsť spôsob prevencie a boja proti epidémii, ktorá už zabila 22 miliónov ľudí.
Je to prvá konferencia o AIDS na takej vysokej úrovni. Na zasadnutí sa zúčastňuje približne tritisíc delegátov vrátane hláv štátov a vlád, ministrov zahraničia a zdravotníctva.
Podľa posledných údajov má fond prisľúbených zatiaľ len 530,2 milióna dolárov. Na zasadnutí OSN oznámila nový príspevok iba Uganda, ktorá venuje 2 milióny dolárov. Podľa Annana svet k účinnému boju proti AIDS potrebuje najmenej sedem miliárd dolárov ročne.
Najväčšie príspevky doteraz dali Spojené štáty (200 miliónov) a Francúzsko (127 miliónov).
Okolo svetového fondu je však naďalej priveľa nejasností. Aj preto viaceré krajiny so svojimi darmi váhajú. Nórsko má pripravených 112 miliónov dolárov pre budúcich päť rokov, nie je však jasné, či ich vloží do fondu, alebo ich vynaloží na inú formu boja proti chorobe. Holandsko síce uznáva, že požadované množstvo peňazí je potrebné, pochybuje však, či práve fond „je pravou cestou ich využitia“.
Annanova myšlienka je totiž príliš vágna a zatiaľ ju nikto nedotiahol do technicko-finančných detailov, ktoré zaručia správne fungovanie pomoci. Fond dokonca ešte nie je ani len formálne založený. Už teraz sa však bohaté štáty hádajú, kto ho bude spravovať.
Tradične obozretne postupujú Spojené štáty. Americký minister zahraničia Colin Powell v pondelok oznámil, že okrem „základného vkladu“ 200 miliónov dolárov pošle Washington ďalšie peniaze. Ale až vtedy, keď sa ukáže, že sa využívajú užitočne.
Henry McKinnel, ktorý je členom americkej delegácie a súčasne prezidentom združenia amerických farmaceutických výrobcov a výskumu, vidí veci prakticky. Podľa neho nie je možné za rok účelne minúť sedem miliárd dolárov, pretože neexistuje infraštruktúra, ktorá by dokázala pomoc distribuovať. Najmä v Afrike, kde chýbajú cesty a bujnie korupcia.
(reuters, čtk, kos)