BRATISLAVA – Politika aj jej výkon získava na celom svete nový rozmer. Môže za to internet. Objavil sa už aj nový pojem e-government, čo sa dá voľne preložiť ako elektronická verejná správa.
Internet tak politici na celom svete nevyužívajú len na získavanie voličov, aj keď pred voľbami to platí stále viac. Ich dôvera sa dá získať aj tak, že vláda, ktorá je pri moci, robí pomocou internetu priehľadnú politiku. Nemusí to pritom nutne byť veľký alebo bohatý štát.
Estónsko, jeden z nádejných kandidátov do Európskej únie, napríklad zo svojich zasadnutí odstránilo papier a všetko prebieha online.
Agentúry na celom svete minulý rok informovali o ministrovi financií Gundarsovi Berzinsovi, ktorý si v ministerskej pracovni dal inštalovať webovú kameru. Posolstvo bolo jasné – naša politika je transparentná. Estónska vláda dokonca sľubuje, že vo voľbách v roku 2003 umožnia voličom hlasovať online.
Ako je na tom Slovensko? Zaostávame. V Čechách už napríklad prijali zákon o elektronickom podpise, v našom parlamente sa v septembri o ňom začne len diskutovať.
Vláda však aspoň stihla nastaviť plachty správnym smerom a snaží sa rozbehnúť projekt Govnet, ktorý má zosúladiť všetky informačné systémy vo verejnej správe do jedného kompaktného systému.
Aj v štátoch Európskej únie a Spojených štátoch sa vlády sústreďujú na prechod administratívy na internetovú sieť. Britská vláda najala Microsoft, aby vybudoval do roku 2005 vstupnú bránu, ktorá spojí všetky úrady verejnej správy. Projekt Govnetu na Slovensku, žiaľ, komplikuje spor o financovanie a subjekty, ktoré sa na budovaní systému podieľajú.
Na internet sa sťahujú všetky služby, ktoré donedávna vykonávali úradníci. Šetrí to čas aj nervy daňových poplatníkov a z dlhodobejšieho pohľadu aj ich peňaženky. So štátnymi orgánmi by sa malo dať online komunikovať v reálnom čase. Keď si napríklad podám jednu žiadosť, tak sa mi automaticky ukážu všetky ďalšie formuláre, ktoré na jej vybavenie budem potrebovať.
MAREK CHORVATOVIČ