Voľakedy sa návštevám predvádzala najmä luxusná kožená sedacia súprava v obývacej izbe, dnes nás skôr zavedú do zrenovovanej kúpeľne, kde sa povinne „híka“ nad novými obkladmi a pákovými vodovodnými batériami. Aj vy ste si to všimli? Nové materiály a predmety, ktoré dorazili na náš trh, a ktorých množstvo sa každým rokom niekoľkokrát znásobí, na nás nástojčivo útočia všade svojím dizajnom. Nie je to inak aj keď sa rozhodneme zariadiť si kúpeľňu. Je až neuveriteľné ako sa stav vecí zmenil! Kým pred rokom 89-tym boli biele obkladačky a univerzálne biele zariaďovacie sanitárne predmety to jediné čo človek mal možnosť získať, dnes sme ohúrení kvantom obkladov, dlažieb, tvarov, materiálov a všetkých možných „zlepšovákov“, ktoré kúpeľňu menia na miestnosť porovnateľnú s obývacou izbou.
Kto by nechcel mať krásnu, účelnú a technicky dobre vybavenú kúpeľňu? Všetci chceme a všetci sa o to v rámci svojich možností a schopností snažíme využívajúc aj technické možnosti, ktoré pre kúpeľňu trh ponúka. V kúpeľni dneška teda okrem hygienickej funkcie figuruje aj funkcia relaxačná, a tak sa v nej objavujú aj hydromasážny alebo perličkový kúpeľ, masážny sprchový panel alebo aj domáca sauna. Zariadenie kúpeľne je vecou individuálneho konceptu a hierarchie, ktoré každému stanovia predmety (dlažba, obklady, sanitárne predmety, vodovodné batérie) a iné technické vymoženosti (hydro-masážna vaňa, podlahová rohož na vykurovanie, rebríkový radiátor na sušenie uterákov, atď. ), ktoré potrebuje v kúpeľni mať. Nič nie je nemožné - je tiež krédom súčasnosti. Pri procese vymýšľania, projektovania a zariaďovania je veľmi dôležité uvedomiť si veľkosť kúpeľne, nakoľko práve od jej rozmerov sa odvodzujú rozmery dlažby a obkladu, veľkosť a rozmiestnenie sanitárnych predmetov. Na novo sa dá pretvoriť každá kúpeľňa, ale vo väčších a svetlejších kúpeľniach sa dá ľahšie vyhnúť niektorým chybám pri zariaďovaní.
* Umývadlo, vaňa a sprcha
Umývadlo, vaňa a sprcha sú najzákladnejšie predmety v kúpeľni. K najnovším trendom patria priestorové typy týchto zariaďovacích predmetov, ktoré sú však vhodné len do väčších priestranných kúpeľní.
Umývadlo je najfrekventovanejšie používaný sanitárny predmet, veď pri ňom trávime ráno i večer chvíľku a počas dňa si nad ním často umývame ruky. Umývadlá sa navrhujú rôznych tvarov a z rôznych materiálov, bývajú keramické, porcelánové, sklenené, antikorové, z plastu aj dreva. Môžu byť oblé (polguľovité, elipsovitého pôdorysu alebo oválne), hranaté alebo nepravidelných tvarov. Novinkou sa stalo umývadlo z ohýbaných drevených lamiel. Rozšírená je aj ponuka umývadiel zapustených do rôzne tvarovaných dosiek, ktoré môžu byť tiež z rôznych netradičných materiálov.
Sprcha je vynikajúci nástroj nielen pre očistu tela, ale aj oddychu a vytvorenia pohody. Od použitia klasickej sprchovacej armatúry vo vani sa vyvinuli aj sprchovacie hlavice s regulovateľnými tryskami a sprchovacie kúty s vaničkami a zástenami. Geniálnym výmyslom je však sprchovacia masážna a saunovacia kabína. Môže v nej hrať hudba, dá sa do nej zaviesť telefón, môže mať tiež osvetlenie. Najnovším trendom je atypická sprcha umiestnená v priestore.
Súčasné vane poskytujú kúpajúcemu sa človeku takmer všetko od výmyslu sveta. Hydromasáž, perlička, aromoterapia. Existujú v nespočetných tvaroch (oválne, obdĺžnikové, zaoblené, hranaté) a materiáloch (smalt, plast, drevo, antikor).
Umývadlo aj ostatné sanitárne predmety majú vodovodné batérie. Ako sme sa tešili, keď prišli na trh prvé pákové batérie, ktoré sme dovtedy poznali iba z operačného prostredia! Pre použitie pákovej batérie sú lepšie moderné tvary sanitárnych predmetov. Historizujúce tvary sanitárnych zariaďovacích predmetov nie sú pre ne najšťastnejšie, nehodia sa. Vodovodné batérie a ich tvary sú neutíchajúcou výzvou pre dizajnérov i technikov. Môžu byť súčasťou umývadla, police pod umývadlom alebo nástenné. Existujú regulova-teľné, termostaticky nastaviteľné, senzorové a iné batérie. Aktuálnou novinkou je elektronická batéria, kde sa teplota vody reguluje podľa vzdialenosti rúk od nej.
Kúpeľňové trendy posledných rokov reprezentujú nezvyčajné veci: drevo v kúpeľni v podobe sanitárnych predmetov, rôzne police pod umývadlá alebo keď také čosi nejde zrealizovať, drevená môže byť aspoň podlaha. Ohurujú nás sklenené i mramorové umývadlá, okrem tradičných keramických obkladov sa používajú farebné mozaiky, dokonca aj sklenená dlažba. Novinkami sú tvary všetkých predmetov, nábytok, doplnky, farebnosť.
„Šaty robia človeka“, no aj kúpeľ-ňa môže, či už v prenesenom alebo relaxačnom význame „robiť človeka“, a teda byť odrazom životného štýlu majiteľa. *
* Malá kúpeľňa nemusí byť synonymom pre zle vyriešenú kúpeľňu.
Pár rád pre malé kúpeľne:
1. Vaňu v malej kúpeľni môže nahradiť sprchovací kút, špeciálne tvarované sprchovacie masážne kabíny alebo panely, ktoré sú prijateľným riešením.
2. Rohová vaňa tu zaberie zbytočne veľa miesta, existujú menšie typy vaní, dĺžky už od 120, 130 cm, ktoré sú rôzne tvarované.
3. Ponuka umývadiel sa za posledné roky rozšírila o spektrum tvarov a rozmerov menších umývadiel. Do veľmi malej kúpeľne sa dajú dať rohové umývadlá.
4. Ak sa do priestoru nezmestia obe telesá - WC aj bidet, existuje úsporné priestorové aj ekonomické riešenie, ktoré ponúka vo WC doske zabudovanú sprchu a fén.
5. Do malej kúpeľne sú absolútne nevhodné veľkoformátové obklady a dlažby.
6. Rovnaký pozor treba dávať pri výbere farieb, pretože čím tmavšie farby, tým stiesnenejšie priestor pôsobí.
7. Vo väčšine malých kúpeľní chýba denné osvetlenie, ale tento deficit sa dá čiastočne preklenúť napr. interiérovým oknom pod stropom medzi chodbou a kúpeľňou.