e Národného inšpektorátu práce existuje potenciálna možnosť, že týmto postupom prešovská regionálna samospráva porušila zákon.
Dôvodom odvolania takmer päťdesiatich vedúcich pracovníkov v oblasti kultúry a sociálnej starostlivosti bola podľa hovorkyne kraja Veroniky Fitzekovej snaha dodržať literu zákona o verejnej službe. Podľa neho sa miesta vedúcich zamestnancov obsadzujú na základe výsledku výberového konania. Vedenie kraja si to ale vysvetlilo tak, že všetkých riaditeľov, ktorí po nadobudnutí účinnosti zákona v apríli neboli vymenovaní na základe výberového konania, má právo odvolať.
Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík preto v polovici júla predložil regionálnemu zastupiteľstvu návrh na odvolanie doterajších vedúcich a vypísanie výberových konaní na ich miesta. Prešovskí regionálni poslanci návrh tesnou väčšinou schválili.
Riaditeľka odboru pracovných vzťahov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Mária Buchtová však potvrdila, že v prechodných ustanoveniach zákona o verejnej službe nikde nie je povedané, že jeho zavedením bolo potrebné vypísať nové výberové konania. Kompetenčným zákonom prešla zriaďovateľská pôsobnosť na územné celky a obce, jednotlivé organizácie však ostali nedotknuté. Prechod kompetencií sa teda netýkal organizácie ako takej, jej samotného fungovania ani pracovnoprávnych vzťahov.
Buchtová zdôraznila, že zákon o verejnej službe síce uvádza, že miesta vedúcich sa obsadzujú na základe výberových konaní, ide ale o kontinuálny stav, teda o postup v prípade, ak sa miesto uvoľní.
Situáciou v Prešove sa po prvých odvolaniach začal na anonymný podnet zaoberať tamojší úrad Národného inšpektorátu práce. Ako potvrdil jeho hlavný inšpektor Július Priputen, v spolupráci s ministerstvom práce a právnymi expertmi pripravujú právnu analýzu. Pretože sa ojedinelé prípady objavili aj v iných samosprávnych krajoch, závery inšpekcie chcú koncipovať tak, aby mohli ako precedentný príklad slúžiť pre jednotný postup na celom Slovensku. (tasr)