
Vo Zvolene vypílili aj vzácne tisy obyčajné. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
ZVOLEN - Minister životného prostredia László Miklós sleduje kauzu výrub stromov na zvolenskom námestí. Ako včera povedal, inšpekcia životného prostredia zistila porušenie zákonov a štátna správa koná. „Dve stavby sú na námestí na čierno a vyrúbali aj chránený tis,“ konštatoval Miklós.
Zvolenčania už vyše štyridsať dní bránia mestskú parkovú zeleň na Námestí SNP. Dve štátne inšpekcie, ktoré sa na ich podnet uskutočnili, potvrdili oprávnenosť ich tvrdení, že realizovanou stavbou sú porušované zákony.
Inšpektorát ochrany prírody Slovenskej inšpekcie životného prostredia z Banskej Bystrice prešetril podnet, podľa ktorého na Námestí SNP vo Zvolene dochádza pri rekonštrukčných prácach a výrube stromov k ničeniu a poškodzovaniu biotopov 29 chránených druhov vtákov. Inšpekcia už potvrdila porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny v prípade zničenia siedmich chránených tisov obyčajných, ktoré z parku stihli vypíliť.
Zvolenský magistrát argumentuje platnými uzneseniami mestského zastupiteľstva a donedávna aj tým, že na všetky stavby má platné povolenie. Aj napriek tomu okresný úrad vydal predbežné opatrenie na zastavenie výrubu stromov, až do definitívneho prešetrenia záležitosti. Aktivisti už zozbierali potrebný počet podpisov na vyhlásenie miestneho referenda na záchranu parkovej zelene na námestí, čaká sa už len na vyhlásenie termínu.
(wm)