
Bývalý kancelár českého prezidenta Václava Havla Karel Schwarzenberg (vľavo) a bývalý maďarský prezident Árpád Göncz včera v Bratislave otvorili konferenciu, ktorú organizovala Stredoeurópska nadácia. FOTO - ČTK
dy. Povedal to včera v Bratislave český politológ Jiří Pehe na konferencii Stredoeurópska identita.
Na konferenciu prišli viaceré stredoeurópske osobnosti, ako bývalý maďarský prezident Árpád Göncz, knieža Karel Schwarzenberg, tajomníčka Európskej hospodárskej komisie OSN Brigita Schmögnerová, bankár Gabriel Eichler či rakúsky publicista Paul Lendvai.
Prednášajúci sa zhodli v tom, že vstup krajín strednej Európy do NATO a únie prinesie väčšiu vyváženosť a súdržnosť vzťahov medzi USA a Európou. Ako poznamenal slovenský veľvyslanec v USA Martin Bútora, stredoeurópske krajiny sú viac proamerické než zvyšok Európy. Sú si podľa neho vedomé, že bezpečnosť, stabilitu a prosperitu je nevyhnutné budovať aj s americkou skúsenosťou.
„V minulosti sme sa v strednej Európe celkom úspešne pokúšali jeden druhého zabiť, a preto hovorím o našej podivnej identite,“ povedal Schwarzenberg, ktorý konferencii predsedal. „Neradi priznávame, ako sme si podobní v dobrých aj zlých vlastnostiach. Pre náš komplex menejcennosti tvrdíme, že patríme do západnej Európy, či kdekoľvek inde, len aby sme nepriznali, čo sme: malé stredoeurópske národy, nie priveľmi dôležité v dnešnom svete, ktoré sa musia vypracovať smerom hore.“
Schwarzenberg je však presvedčený, že od pádu komunizmu sa región nesmierne zmenil: „Mládež je celkom iná, pre ňu je už sloboda samozrejmosťou, mení náš svet a v budúcnosti ho zmení celkom.“
„Stredoeurópska identita sa vyvíjala vo veľmi zložitom prostredí,“ povedal na záver konferencie hlavný vyjednávač Ján Figeľ. Len spoločné hodnoty založené na kresťansko-židovskom chápaní existencie pomôžu strednej Európe zohrávať pozitívnu politickú rolu na kontinente.
(sita, čtk)