
Zavedenie plynu stálo ľudí v rodinných domoch desaťtisíce korún. Ďalšiu investíciu do alternatívneho zdroja energie si mnohí nemôžu dovoliť. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Pohodlie a prijateľné ceny boli dva hlavné dôvody, ktoré presvedčili rodinu dôchodcov Skačanových aby vymenili uhlie za plyn. „Sme starší a nakladať uhlie bolo pre nás namáhavé,“ spomína Rozália Skačanová na časy, keď v Trávnici neďaleko Nových Zámkov pred piatimi rokmi zavádzali plyn.
Obec vtedy zaplatila potrubie, rodiny museli investovať do prípojky k domu, kotla, rozvodov a meracích hodín, ktoré pred ich domami vystriedali alebo doplnili záhradných trpaslíkov. „Vyšlo to na 35-tisíc, ale stálo to za to, pretože sme viac nemuseli zvážať uhlie a skoro ráno nakladať do kachieľ,“ hovorí gazdiná.
Našli sa aj takí, ktorí módnej plynovej vlne odolali. Lesník zo záhorskej obce Kuchyňa je dnes spokojný, že stále kúri drevom. „Keď išli zavádzať plyn, hovorili, aké je to výhodné a že s tým nie je robota. Ale odvtedy cena plynu stále stúpa.“ Hoci potrubie s plynom vedie aj k jeho domu, je presvedčený, že na plyn sa nahovoriť nedá.
Tí, čo už plynom kúria, nevidia inú možnosť, než rastúce ceny so škrípajúcimi zubami zaplatiť. „Musíme sa s tým zmieriť, vrátiť sa k uhliu je nemožné,“ zhodnotila možnosti pani Skačanová. Zopakovať investíciu za niekoľko desiatok tisícov do nového kúrenia si už nemôže dovoliť a ani uhlie už nie je také lacné ako kedysi. Východisko asi nie je ani v dreve. Rodiny, ktoré vymenili drevo za plyn, si museli vyvložkovať komíny, čo stálo najmenej päťtisíc. To je aj prípad profesionálneho kúrenára zo Záhoria. „To by sme museli vložky z komínov vytiahnuť,“ hovorí.
Dôchodkyňa Skačanová už čosi o dôvodoch zdražovania plynu počula. „Je to asi preto, že ideme do Európy a chceme sa im vyrovnať. Ale pre naše platy a dôchodky to nie je únosné,“ posťažovala sa. Kedysi platila za uhlie na celý rok 1800 korún. Dnes ju mesiac kúrenia plynom stojí 1500.
Autor: rf