Voči referenčnej mene euro včera koruna zaznamenala novú historicky silnú úroveň 41,23. Dolár sa obchodoval za 41 korún a 40 halierov. „V utorok bol kurz aj 41,10, ale včerajší kurz je tiež jedným z najnižších od začiatku roka 2000,“ povedal díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal.
Dolár bol v utorok dokonca lacnejší ako euro. Ich vzájomný kurz na svetových trhoch po vyše troch mesiacoch opäť vystúpil nad hranicu jeden dolár za euro. „Posilnenie eura v posledných dňoch súviselo s očakávaniami zníženia úrokových sadzieb v USA,“ vysvetlil analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Obchodníci nepredpokladajú, že sa na rovnaký krok odhodlá aj Európska centrálna banka, a dolár by tak bol úročený až o 1,75 percentuálneho bodu výhodnejšie ako euro.
Podľa Zabadala dolár ešte stále trpí spomalením rastu americkej ekonomiky, slabými akciovými trhmi a hrozbou vojnového konfliktu s Irakom.
Kurz českej koruny klesol na 1,333 slovenskej, najnižšie od marca tohto roka. Tiež sa na tom podpísalo nielen zhodnotenie slovenskej meny voči euru, ale aj protichodný vývoj jej českej menovkyne. „Rast českej koruny bol príliš prudký. Teraz nastala korekcia,“ povedal díler. „Oslabuje ju hlavne radikálne zníženie úrokov, istou mierou aj povodne, a tohtotýždňové zníženie ratingu.“
Strácanie českej meny podľa Pätoprstého potvrdzuje, že dopyt po nej bol do značnej miery psychologický. „Investori si nájdu krajinu, začnú investovať do jej meny, robia špekulatívne obchody. Po čase však môžu zistiť, že vývoj kurzu neodráža stav ekonomiky,“ tvrdí analytik. To sa stalo v Česku, koruna časť zhodnotenia vymazala.
V podobnej situácii je dnes slovenská koruna, upozornil Pätoprstý. Profituje z politického vývoja a očakávaného prílevu investícií. Od polovice júla už voči euru zhodnotila o vyše osem percent. To však vedie k obavám Národnej banky Slovenska, aby silná mena neohrozila konkurencieschopnosť ekonomiky. K ďalšiemu výraznému posilneniu koruny voči doláru a českej mene tak zrejme v najbližšom čase nepríde.
JANA BRONDOŠOVÁ