
Ilustračné foto
BRATISLAVA – Podľa údajov zo Štátneho fakultného zdravotného ústavu Bratislava, chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia je v Bratislave zatiaľ nízka. Odborníci však hovoria, že chrípkové epidémie prepukajú zvyčajne až v polovici januára. Dovtedy si ľudia zvyčajne zamieňajú chrípku s inými vírusovými ochoreniami. V tomto roku výrazne klesol počet zaočkovaných proti chrípke, čo sa v prípade epidémie môže nepriaznivo odraziť na počte chorých.
„Chrípka je taký epidemický a populačný problém, že v zásade každý rok očakávame pandémiu chrípky, teda epidémiu, ktorá obehne celý svet,“ hovorí profesor Svetozár Dluholucký, predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti. Dodal, že približne každých 30 až 35 rokov sa vytvoria mutanty, teda krížence vírusov chrípky, ktoré sú nesmierne invazívne, útočné. Známa, tzv. španielska chrípka v 20. rokoch obehla celý svet a zabila viac ľudí ako obe svetové vojny, v 60. rokoch došlo k ďalšej pandémii.
Profesor Dluholucký však hovorí, že aj bežná pravá chrípka vie vyvolať aj veľmi ťažkú zápalovú infekciu, ktorá môže spôsobiť smrť.
„Zhruba 30 percent chrípkových ochorení sa vie komplikovať nasledovnou infekciou baktériami. V oslabenom organizme môžu vyvolať ťažké ochorenie, ktoré je schopné zabiť,“ hovorí.
Najohrozenejšou skupinou sú najmenšie deti a ľudia nad 60 rokov.
Proti chrípke sa však u nás dáva zaočkovať oveľa menej ľudí ako vo svete. „Vo vyspelom svete sa proti chrípke dáva každoročne zaočkovať okolo 30 percent populácie, u nás okolo 6 – 7 percent.“
Na Slovensku sa v sezóne 2000/2001 dalo zaočkovať 5,9 percenta, v sezóne 2001/2002 percento stúplo na 8,5 percenta. V tomto roku sa záujem o zaočkovanie opäť znížil. Kým v minulom roku sa predalo viac ako 435-tisíc vakcín, tohto roku zatiaľ len 275-tisíc. „Po poplašných správach o úmrtiach, ktorých pravdivosť kontrola nepotvrdila, mi volali lekári z celého Slovenska, že ľudia vracajú aj už zakúpené vakcíny.“ Profesor dodal, že naproti tomu vedci na minuloročnom svetovom kongrese o chrípke predniesli výsledky rozsiahlej štúdie, ktorá potvrdila, že očkovanie proti chrípke znížilo u zaočkovaných riziko mozgových príhod v období chrípky o 40 percent. JANA MARTINKOVÁ
FOTO TASR – DANIEL VESELSKÝ