Diagnostik kultúrnej krízy

Za najslávnejšieho holandského historika, ktorým sa v tejto krajine začalo moderné dejepisectvo, označil Johana Huizingu jeho monografista Wessel E. Krul. Huizingovo dielo sa postupne dostalo do povedomia celého kultúrneho sveta, ktorého stav v prvej ...

Za najslávnejšieho holandského historika, ktorým sa v tejto krajine začalo moderné dejepisectvo, označil Johana Huizingu jeho monografista Wessel E. Krul. Huizingovo dielo sa postupne dostalo do povedomia celého kultúrneho sveta, ktorého stav v prvej polovici 20. storočia diagnostikoval ako krízový, keď predtým v diele Jeseň stredoveku (1919) s neobyčajnou vedeckou akríbiou priblížil zanikajúci stredovek.

Huizingu (1872 - 1945) môžeme so značným oneskorením čítať už aj v slovenčine - Jeseň stredoveku a dielo Homo ludens vyšlo v preklade V. Krupu v roku 1990; najnovšie je to vydanie výberu z jeho diela Kultúra a kríza (Kalligram, výber, preklad a doslov Adam Bžoch, Bratislava 2002), ktorým sa autor prezentuje skôr ako kultúrny kritik než ako dejepisec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V prvej polovici 20. storočia boli frekventovanými témami filozofov kríza kultúry a civilizácie či dokonca ich zánik; za všetkých zástupne spomeniem len dve knihy a dve mená: Zánik západu Oswalda Spenglera a Vzbura davov Ortegu y Gasseta. K tomuto typu pesimistických diagnostikov patril aj Huizinga.

Jeho chápanie krízy je najmä v najobsiahlejšej práci slovenského výberu V tieňoch zajtrajška, pôvodne publikovanej roku 1935, podložené znalosťou histórie. Vie, že dvadsať predošlých storočí bola kultúra vždy v kríze a že „tá, ktorú zažívame, musí byť nejakým spôsobom fázou pokračujúceho, a nie nezvrátiteľného procesu“. Lenže čo je to vlastne kultúra? Určite nielen súhrn všetkých umení, ale čosi oveľa širšie, čo Huizinga definuje ako predpoklad kultúry: rovnováha duchovných a materiálnych hodnôt, úsilie, t. j. ideál, buď spoločenský, alebo hospodársky, a po tretie ovládanie prírody.

SkryťVypnúť reklamu

Do tohto rámca sa Huizingovi naozaj zmestilo všetko možné a zároveň mu to dovolilo uvažovať celkom voľne v čase i priestore: skúma atmosféru „blížiaceho sa konca“, problematickosť pokroku, všeobecné oslabenie súdnosti, pokles potreby kritizovať, zneužívanie vedy, úlohu štátu až po povery a odklon estetického výrazu od prírody a stratu štýlu. Huizinga je skvelý analytik, no v mnohom je konzervatívny a má predsudky, najmä v oblasti moderného umenia. Mýli sa a zamieňa príčinu s následkom, keď napríklad tvrdí, že najprv vznikne umelecký smer a až potom sa napĺňa dielami. Huizinga mal na druhej strane aj dar anticipácie; už vo svojich časoch vytušil, že technický pokrok - ilustroval to na rozhlase a filme - môže priniesť barbarizáciu človeka, ktorý stratí potrebu čítať a zľahostajnie k pravde.

SkryťVypnúť reklamu

K problému sa Huizinga vrátil ešte raz v knihe Zhanobený svet, ktorá vyšla až po jeho smrti a zaradená je na konci slovenského výberu. Už nekonštatuje len krízu kultúry, ale hľadá aj cesty jej obrody; jedno z východísk vidí v zmene „duchovného habitu“ človeka a tá je preňho zasa dôsledkom spoločenského zriadenia, v akom občan žije. I v tomto ohľade bol Huizinga predvídavý, keď dával prednosť federatívnemu usporiadaniu spoločnosti.

V knihe Kultúra a kríza sú zaradené aj tri Huizingove prednášky o patriotizme a nacionalizme v európskych dejinách do konca 19. storočia, kde zhrnul svoje politicko-historické úvahy. V týchto štúdiách prejavil autor mimoriadny zmysel pre dejinné nuansy a to, čo sám nazýva „myslením“ dejín. Slovenský preklad Huizingových prác je významným činom. Túto pozoruhodnú osobnosť predstaví v najbližšom čísle osobitným blokom aj časopis Kritika & Kontext.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 245
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 791
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 229
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 893
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 365
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 3 063
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 031
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 036
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu