
Iracký vojak pozoruje zbrojných inšpektorov OSN, ako opúšťajú sídlo na okraji Bagdadu. Pôsobenia inšpektorov v Iraku sa týka aj najnovší návrh rezolúcie predložený USA v Bezpečnostnej rade OSN. FOTO - ČTK/AP
WASHINGTON – Americkí predstavitelia signalizujú, že dosiahli dohodu s Francúzskom o v poradí už treťom návrhu rezolúcie o Iraku, ktorý sa včera dostal na program rokovania Bezpečnostnej rady OSN. Francúzske za rezolúcii, ktorá navrhuje priame použitie sily proti režimu Saddáma Husajna v prípade, že ten odmietne spolupracovať s OSN, by znamenalo prekonanie niekoľkomesačného rozporu medzi vládami týchto dvoch krajín. Mnohí americkí diplomati vrátane prezidenta Georgea Busha včera hýrili optimizmom a očakávajú, že ich návrh v záverečnom hlasovaní, ktoré sa očakáva v piatok, prejde.
Situácia však nie je úplne jasná. Ani francúzsky prezident Jacques Chirac ani minister zahraničných vecí Dominique de Villepin sa totiž k textu rezolúcie ešte otvorene nevyjadrili. Diplomati z Francúzska preto upozorňujú, že rozhodujúci názor povedia až po „dokonalom preskúmaní návrhu“. Otázkou tiež zostáva, ako budú hlasovať zvyšní stáli členovia Bezpečnostnej rady - Rusko a Čína. Obe krajiny podobne ako Francúzsko totiž nesúhlasili s predošlými návrhmi, obávajúc sa jednostrannej akcie Američanov. Posledný člen silnej päťky, ktorá disponuje právom veta - Veľká Británia - dlhodobo podporuje americké postoje.
Včerajšie vyhlásenia amerických politikov však dávajú tušiť, že akcia proti Iraku až po schválení rezolúcie v OSN už dávno nie je jedinou možnosťou, ktorú USA zvažujú. Podľa amerického námestníka ministra zahraničných vecí Richarda Armitagea sú USA pripravené zasiahnuť, či už s, alebo bez medzinárodnej podpory. Potvrdil tak už dlhšie známe informácie, že Američania sú pripravení konať aj bez požehnania z OSN. Prvá možnosť je však pre USA stále prijateľnejšia, aj keď komplikovanejšia. Dokazujú to slová Ariho Fleischera, hovorcu amerického prezidenta, podľa ktorého prezident „dúfa, že Bezpečnostná rada bude rokovať tvrdo, aby napokon schválila efektívnu rezolúciu“.
(mm)