okrskoch plne elektronické hlasovanie, ktoré, ako sa zdá z reakcií ľudí, funguje k plnej spokojnosti a pohodliu.
„Bolo to jednoduché, pohodlné, žiadne problémy,“ hovorí televíznej stanici CNN jedna zo starších dám, ktorá práve v tomto štáte práve odvolila.
Miestnosť sa podobá skôr učebni. Pri stene sú oddelené kabínky so žiariacimi obrazovkami, na ktorých možno vyvolať kliknutím niekoľko stĺpcov s menami kandidátov. Po vyzdvihnutí a zasunutí volebnej karty možno dotykom na obrazovku vybrať volebných favoritov a potom stlačiť tlačidlo potvrdzujúce definitívne rozhodnutie. Stroj kartu vráti. Druhé hlasovanie s ňou nie je možné a inú volebná komisia nevydá.
Stroje nie sú v skutočnosti ničím iným než upravenými počítačmi. Zavádzanie elektronického hlasovania, ako sa tento spôsob voľby nazýva, prichádza vo väčšom meradle až teraz ako reakcia na debakel so sčítaním hlasov zo zastaralých dierovacích strojov v prezidentských voľbách na Floride. Spory o tom, či lístok bol prederavený správne a komu možno pripočítať hlas, riešil po obrovských ťahaniciach aj Najvyšší súd USA.
V snahe vyhnúť sa takýmto nezrovnalostiam v budúcich voľbách, rozhodla Bushova administratíva venovať na modernizáciu volebného procesu stámilióny dolárov. Výsledkom je postupujúca elektronizácia, ale aj obavy, či ľudia modernú techniku zvládnu.
Elektronické hlasovanie by malo voľby urýchliť, paradoxne však došlo k zdržaniu. Obrazovka zvádzala hlavne mladých voličov k hraniu zo zvedavosti, ako sú zvyknutí doma na počítačoch. Niektorí sa pri hlasovacom stroji zdržali až pol hodiny a skúmali, čo všetko program obsahuje a čo sa stane, keď označia dvoch kandidátov naraz. Samozrejme, počítač zdvorilo upozornil na omyl a vyzval na novú voľbu.
Okrem pohodlia a prehľadnosti poskytuje elektronizácia podľa odborníkov jednu výhodu do budúcnosti. Ľudia budú môcť voliť z domova cez internetovú sieť alebo po špeciálnom pripojení k miestu, kde sa budú volebné hlasy zhromažďovať.
VLASTIMIL MILÝ, čtk,
New York