
Víťazmi volieb sú republikáni, špeciálne rodina Bushovcov. FOTO - REUTERS
Amerika patrí politicky republikánom. Predvčerajšie voľby do Kongresu sa skončili historickým víťazstvom republikánov nad demokratmi: po voľbách ovládajú Senát aj Snemovňu reprezentantov. Prevažný počet guvernérov jednotlivých štátov budú tiež riadiť republikáni a tí majú svojho muža aj v Bielom dome.
Je to historické víťazstvo. Nebýva totiž zvykom, aby strana, ktorá má prezidenta, vyhrala v polovici jeho volebného obdobia aj kongresovú súťaž. Naposledy sa niečo také prihodilo v roku 1934 prezidentovi Franklinovi Delanovi Rooseveltovi, ale ten bol demokratom.
Prehra demokratov
Demokratická strana si odnáša z tohto merania síl veľkú prehru. Aj keď nevstupovala do volieb ako favorit, jej hlavní predstavitelia vytvárali medzi voličmi ilúziu, že dokážu zvíťaziť.
Demokratická strana prehrala, ale republikáni budú musieť mať veľmi disciplovaných senátorov. Stále majú len veľmi tesnú prevahu. Zo sto senátorov majú zatiaľ istých 51. V Južnej Dakote ešte včera prepočítavali, výsledok bol taký tesný.
Za najväčšiu pohromu možno považovať prehru demokratov v guvernérskych voľbách na Floride. V nich išlo o to, či sa demokratom podarí vyhnať z guvernérskeho postu prezidentovho brata Jeba Busha.
Demokrati ešte stále nezabudli na prehru v prezidentských voľbách spred dvoch rokov. O víťazstve Georgea Busha nad Alom Gorom rozhodli práve nejasnosti okolo zratúvania výsledkov volieb v tomto štáte.
Demokrati teraz chceli prezidentovi vrátiť prehru aj s úrokmi. Sekli sa: ich kandidátovi nepomohol neúspešný prezidentský kandidát Al Gore ani bývalý prezident Bill Clinton, ktorý sa na Floride v minulých dňoch naplno angažoval.
Demokrati však získali guvernérske posty vo veľmi významných štátoch, akými sú Pennsylvánia, Illinois a Michigan. Tento fakt môže o dva roky v prezidentských voľbách zohrať významnú úlohu v podpore ich kandidáta.
Prečo republikáni vyhrali
Základná otázka ale znie: prečo republikáni vyhrali? Odpovedať sa dá jednoducho: prevažná väčšina Američanov nepočúvala predvolebné hlasy demokratov o zhoršujúcom sa hospodárskom stave Ameriky. Dali prednosť otázkam národnej bezpečnosti po teroristickom útoku na New York a Washington. A súhlasili aj s tvrdou Bushovou politikou voči Iraku. Hlasovaním tak vyjadrili podporu jeho bezpečnostnej a zahraničnej politike.
Bush získava významný politický mandát. Demokrati už zrejme prestanú viesť diskusie o čudnom výsledku volieb na Floride pred dvoma rokmi a Bush sa bude môcť konečne sústrediť na plnenie hlavných volebných sľubov, ktoré dal Američanom pri vstupe do Bieleho domu. Príde teda rad na vnútornú agendu, na znižovanie daní, na skvalitnenie zdravotníckej starostlivosti, na väčšiu finančnú bezpečnosť, na reformu školstva, boj proti kriminalite a drogám.
MICHAL HAVRAN