BRATISLAVA – Pred voľbami vláda bojovala o priazeň voličov, a preto odložila aj zvyšovanie cien energií. Zdraženie, ktoré ľudia pocítia v roku 2003, mohla pritom rozložiť do dvoch rokov.
Najviac stúpne cena plynu. Regulačný úrad dovolil plynárom zvýšenie cien pre domácnosti v priemere o 43,7 percenta. Zvyšovanie cien pripravujú plynári aj na ďalší rok.
Domácnostiam, ktoré plyn používajú okrem varenia aj na ohrev vody a na kúrenie, môžu stúpnuť náklady až o 500 korún mesačne. Najmenej sa zdražovanie dotkne domácností, ktoré majú len plynové sporáky – priplatia si asi 30 korún.
Po zdražení už nebude vykurovanie plynom najlacnejšie. Výhodnejšie ceny plynu počas plynofikácie presvedčili mnoho ľudí, aby prestali kúriť drevom, uhlím alebo koksom.
Štát vtedy argumentoval ochranou životného prostredia: „Slovenské plynárenstvo pomáha vytvárať zdravšie a komfortnejšie bývanie obyvateľstva.“ Nízka cena plynu bola samozrejmosťou. Do prípojok a vykurovacích zariadení ľudia na dedinách po celom Slovensku investovali nemalé peniaze. Od januára bude výhodnejšie kúriť uhlím.
Lesník z Kuchyne na Záhorí je dnes spokojný, že stále kúri drevom. „Keď išli zavádzať plyn, hovorili, aké je to výhodné a že s tým nie je robota. Ale odvtedy cena plynu stále stúpa,“ povedal.
Ľudia, ktorí majú prípojky a plynové kotly, nevidia inú možnosť, ako zdražovanie pretrpieť. „Musíme sa s tým zmieriť, vrátiť sa k uhliu je nemožné,“ hovorí pani Skačanová z Trávnice.
Plynári pripomínajú, že ceny, za ktoré predávajú plyn domácnostiam, nepokrývajú ich náklady. Zvyšovali ich naposledy v minulom roku – o dvadsať percent. Vlani bola strata z predaja plynu pätnásť miliárd korún, v tomto roku by sa mala znížiť na tri miliardy korún. (tom)