NEW YORK – Víťazom amerických kongresových volieb sú republikáni, ktorí rozšírili svoju väčšinu v Snemovni reprezentantov a obnovili ju v Senáte. Voľby sú aj osobným víťazstvom prezidenta Georgea Busha, ktorý na ich výsledok stavil svoju politickú budúcnosť, konkrétne kandidatúru na druhé prezidentské obdobie. Neistá stávka sa vyplatila.
Pre republikánov sa otvára vzácna šanca vládnuť v Kongrese i v Bielom dome súčasne, čo sa naposledy stalo pred niekoľkými desiatkami rokov. Bush by tak mal ľahšie presadzovať zákony: s Kongresom v rukách by mali prísť výrazné daňové škrty a aj silná podpora pokračovaniu vojny proti terorizmu.
Podľa komentátorov to však republikáni nebudú mať až také jednoduché. Až sa usadia papierové konfety, zhasnú svetlá a doznejú dojaté poďakovania voličom, ukáže sa, že ani republikáni nie sú jednoliatou stranou a majú svoje umiernené a konzervatívne krídlo, ktoré môže v konkrétnych prípadoch hlasovať inak. Navyše demokrati majú v Senáte stále dosť síl, aby využili procedurálne pravidlá a úspešne blokovali, pozmeňovali či odkladali návrhy republikánskych zákonov.
Pre demokratov nastal deň sklamania a nevyužitých príležitostí. Ide aj o posudzovanie politickej stratégie, ktorá bola bezfarebná a mätúca. Demokrati, ako priznal po porážke vodca ich senátnej väčšiny Tom Daschle, nepresadili svoje témy, teda ekonomiku, školstvo a zdravotníctvo. Zároveň si nechali vziať nemenej dôležitú tému národnej bezpečnosti, ktorá sa po minuloročných teroristických útokoch proti New Yorku a Washingtonu profiluje stále ako dôležitá a ktorú Bush obratne priživil nutnosťou útoku proti Iraku, ak nezničí svoje zbrane hromadného ničenia. (čtk)