Bratislava 5. novembra (TASR) - Novela zákona o zamestnanosti, na základe ktorej budú musieť nezamestnaní raz za dva týždne na úrade práce dokázať, že si hľadajú zamestnanie, nie je cestou k obmedzovaniu čiernej práce. Na dnešnej tlačovej besede to vyhlásil zástupca zamestnancov v predstavenstve Národného úradu práce (NÚP) Juraj Blahák.
"Bude to úplne zbytočne zaťažovať tých, ktorí sú na sociálnych dávkach, a o to viacej, že zo svojich obmedzených prostriedkov budú musieť vynakladať peniaze na cestu na okresný úrad práce," doplnil stanovisko odborárov. Vojtech Král, ktorý v predstavenstve zastupuje zamestnávateľov, upozornil na zvýšenie administratívnej náročnosti tak na úradoch práce, ako aj vo firmách. "Zamestnávatelia sa dostávajú do pozície, že každému budú vydávať potvrdenie, že ho nepotrebujú," zhodnotil novelu zákona, ktorú už vláda predložila do parlamentu.
Generálny riaditeľ NÚP Jaroslav Šumný dúfa, že v parlamente sa nájde kompromis tak, aby zákon zbytočne nezaťažoval ľudí bez práce v okresoch s vysokou mierou nezamestnanosti. "V regiónoch, kde niet pracovných miest, by to bolo nesmierne náročné, pričom úspešnosť odhaľovania čiernej práce tam nebude vysoká. Niečo iné sú už veľké mestá ako Banská Bystrica alebo Žilina," uviedol. V prípade schválenia zákona bude uplatňovanie tohto nástroja pre úrady práce veľmi náročné, pretože skoro polmiliónovú armádu nezamestnaných budú musieť "otočiť" dvakrát do mesiaca. Zamestnancov je pritom málo. V Čechách, ako zdôraznil J. Šumný, sa takmer rovnakým počtom evidovaných nezamestnaných (asi 480 000) zaoberá 9 400 pracovníkov služieb zamestnanosti, kým u nás je to o 4000 menej. "Jedna sprostredkovateľka bojuje so 700 klientmi, čo je na úkor kvality," upozornil riaditeľ.
Situáciu by podľa neho mohlo čiastočne zlepšiť aj to, keby sa evidencia očistila od tých, ktorých "živia" partneri a v skutočnosti si nehľadajú prácu. NÚP odhaduje, že sa to týka asi 44 000 až 60 000 ľudí.
* san zll