
Víťazný tím slovenských tenistiek v Pohári federácie. Zľava doprava sa z trofeje tešia Janette Husárová, Henrieta Nagyová, nehrajúci kapitán Tomáš Malik, Daniela Hantuchová a Martina Suchá.
FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA
Už vlani mali tenistky Slovenska v Pohári federácie blízko k postupu do záverečného turnaja štyroch najlepších tímov, ale vo štvrťfinálovom zápase s Ruskom v Bratislave nevedeli nájsť spoločnú reč a rozhádanému kolektívu ušiel úspech pomedzi prsty. Po zmenách v realizačnom tíme aj v hráčskom kádri sa v jubilejnom 40. ročníku súťaže Slovensko posunulo od 1. kola cez Švajčiarsko (3:2), vo štvrťfinále cez Francúzsko (4:1) do finálového turnaja na Kanárskych ostrovoch, kde minulý týždeň po semifinálovej bitke s Talianskom (3:1) zavŕšilo historický úspech nášho tenisu víťazstvom nad najúspešnejším družstvom súťaže v poslednom desaťročí, Španielskom, na jeho pôde (3:1). Premena v slovenskom tíme bola zjavná: kolektív držal pohromade a vždy mal hráčku, ktorá ho v kritickej chvíli podržala. „Jedna hrala za druhú, a to nás spájalo,“ vystihla podstatu víťazného družstva jednotka Daniela Hantuchová. Druhá hráčka Janette Husárová ocenila, že všetci v kolektíve sa navzájom rešpektovali, riadili podľa jasných pravidiel.
Husárová je ako víno
Ak vo štvrťfinále s Francúzskom vybojovala rozhodujúci tretí bod Martina Suchá, v semifinále s Talianskom sa oň zaslúžila Janette Husárová a vo finále so Španielskom Daniela Hantuchová. „Nie som žiadna ústredná postava,“ bránila sa takému označeniu Husárová po stretnutí s Talianskom, keď zdolala rebríčkovo vyššie postavenú Farinovú-Eliovú aj veľkú bojovníčku Schiavoneovú. „Bez Suchej i Hantuchovej by sme sa nedostali do finále a Nagyová na lavičke bola vždy pripravená zasiahnuť do hry.“
Dvadsaťosemročná Husárová je ako víno, stále sa zlepšuje vo svetovom rebríčku. V reprezentácii si pamätá na úplné začiatky v roku 1994, ale zažila aj obdobie, keď ju atmosférou v kolektíve nelákala. Teraz sa v tíme cíti uvoľnene a túži po ďalších víťazstvách. Na Janette bolo vo finále so Španielskom najlepšie vidieť obrovskú túžbu po víťazstve i krehkú postavu ženy vo fyzicky namáhavom športe. Keď sa jej ani po výbornom výkone nedarilo zlomiť španielsku jednotku Martinezovú, v jednej chvíli si na lavičke poplakala. A po jemnom pohladkaní duše od maséra Michala Danácza znova vstala pripravená bojovať do konca. Základ finálového víťazstva postavila dvoma bodmi svetová osmička Hantuchová, po ľahkej výhre nad Sernovou musela v súboji s Martinezovou siahnuť na dno síl. „Daniela je budúca šampiónka. Má všetko, čo potrebuje veľká hráčka a budúcnosť pred sebou,“ zložila jej poklonu wimbledonská víťazka z roku 1994 Martinezová.
Jednotka zo seba vyžmýkala všetky sily
„Keď som videla Hantuchovú v šatni po zápase s Martinezovou úplne vyčerpanú, vravela som si, že stretnutie so Sanchezovou-Vicariovou musím vyhrať, aj keby som mala dušu vypustiť,“ priblížila náladu v našej kabíne vo finále Husárová, ktorá pripísala rozhodujúci tretí bod. Natešená z najväčšieho úspechu v kariére zabudla na chvíľu, že už tento týždeň ju čaká v Los Angeles turnaj Masters vo štvorhre. „Teraz mi dajte pokoj so štvorhrami. Chcem si s partiou vychutnať krásny úspech, poriadne ho osláviť. A keď sa odva-tri dni prebudím v Amerike, začnem sa sústreďovať na turnaj Masters,“ konverzovala s novinármi na tlačovej besede po finále Husárová. Po celý čas chodila v Maspalomase so spoluhráčkami oblečená v hokejovom drese, aby zvýraznila, že aj tenistky držia v tímovej súťaži pokope ako zlaté mužstvo z majstrovstiev sveta v Göteborgu.
Obidve naše najlepšie tenistky dali prednosť reprezentácii pred prípravou na záverečný turnaj majsteriek, Hantuchová navyše obetavo nastúpila s nedoliečeným členkom.
Španielkam taktizovanie nepomohlo
Španielky si vo finále so Slovenskom zataktizovali a hoci v prvom dni hovorili o zranení ich dvojky Sanchezovej-Vicariovej, neskôr kapitán Miguel Margets pripustil, že ju šetrili na nedeľňajší duel s Husárovou. V sobotu tak dostala príležitosť náhradníčka Sernová. „O osude finále rozhodla skvelá Hantuchová. My sme takú hráčku nemali. Vychutnajte si víťazstvo, my tento pocit už poznáme,“ doprial slovenskému tímu radosť španielsky kapitán. Aj jemu však bolo smutno, že postarší divák v Maspalomase v nedeľu urazil bývalú svetovú jednotku Sanchezovú-Vicariovú, keď ju počas stretnutia s Husárovou žiadal, aby uvoľnila miesto mladším hráčkam. Namiesto podpory ju na kurte psychicky zlomil. „Čudovala som sa, že ho hneď nevyviedli. Ja som mala chuť to urobiť,“ poznamenala na našej lavičke Henrieta Nagyová.
Fed Cup stále hľadá správny model
Medzinárodná tenisová federácia (ITF) vybrala turistické stredisko Maspalomas za dejisko finálového turnaja z výberu miest, medzi ktorými bola aj Bratislava. Zavážila finančná ponuka, hoteliéri z ostrova Gran Canaria vraj zaplatili do kasy ITF dva milióny dolárov. Zdalo sa, že málokoho z vedenia federácie potom už trápilo, že na semifinále bolo v tritisícovom hľadisku sotva päťsto divákov. Až finále malo očakávanú atmosféru. „Učíme sa od modelu mužského Davisovho pohára, ten má predsa len dlhšiu tradíciu,“ nepresvedčivo odpovedal na kritiku záverečného turnaja Fed Cupu šéf ITF Francesco Ricci Bitti. Často sa meniaci model súťaže stále nenašiel optimálnu podobu.
Autor: ONDREJ GAJDOŠMaspalomas - Bratislava