
Na módnej prehliadke zožal najväčší úspech model z plastových odpadov.
FOTO - DEAN COBBOLD
Najväčším magnetom bola anglická skupina Jufree. Mnohí ani nevedeli, že na akcii budú aj ekologické programy.
„Čo to je?“ pýtajú sa mužov kontrolujúcich vstupenky dve štíhle tmavovlásky. „To sú ekostánky, v ktorých si môžete bezplatne zobrať letáky, prípadne kúpiť tričká či knižky,“ vysvetľuje im ochrankár.
„Týmto koncertom sme chceli pritiahnuť čo najviac mladých ľudí. Počas prestávok ich skúsime osloviť programom z ekologickej oblasti,“ vysvetľuje nám organizátor.
Pri stánkoch je plno. Tmavovlásky si berú letáky Prečo byť vegetariánom, Znižujeme spotrebu energie v domácnosti a Deň Zeme. Za nimi sa zrazu ozve výkrik: „Fuj, to je nechutné!“
To jedno dievča vydesil pohľad na fotografiu zakrvaveného dievčatka s opuchnutými perami. Aj takými drastickými snímkami z autonehôd chcú aktivisti protestovať proti neekologickému používaniu áut.
„Každú sekundu sa vo svete vyrobí nové auto,“ stojí pod fotografiami. „Používajte MHD! Autobus odvezie na 12 metroch štvorcových až 150 ľudí, kým auto len šesť,“ vyzýva ďalší nápis.
Väčšina mladých sedí na schodoch alebo pri stoloch. Za nami sa ozve angličtina - na koncert sa prišiel pozrieť aj človek z dánskej agentúry pre životné prostredie. Vydržal až do polnoci.
„Prečo si aktivistkou?“ pýtame sa Martiny Vyskočovej, dievčiny, ktorá v rámci módnej prehliadky vystupuje len v skromnom odeve z plastových výrobkov. „Chcem niečo robiť, nielen počúvať o tom, čo nám hrozí a čo by sme nemali. Chcem sa angažovať, niečo zmeniť,“ hovorí.
Koncert mal úspech. Organizátori síce nevedia, koľko mladých sa po ňom pridá k ich aktivitám, ale vždy sa nájde aspoň niekto. Aj Eva Minárová sa k ekologickým aktivistom pridala po takomto koncerte. „Páčilo sa mi, že som sa dozvedela o zaujímavých veciach, ale inou formou ako v škole. Zaujalo ma to tak, že keď som doma niečo o tom hovorila mame, povedala, aby som náhodou neozelenela.“ (sr)