BUDAPEŠŤ - Po vstupe do NATO úsilie Maďarska v budovaní reštrukturalizácií vlastných obranných kapacít pokleslo a krajina teraz zaostáva za očakávaniami aliancie. Snaha, akou Maďarsko v budovaní armády pokračuje, by teraz už nestačila na prijatie do aliancie. Vysvitlo aj to, že krajina prakticky nemá zabezpečenú obranu a v prípade neočakávaného útoku by jej ani NATO nedokázalo pomôcť. Tieto obvinenia uplynulý týždeň prenikli na verejnosť prostredníctvom článkov v dvoch renomovaných časopisoch, v nedeľu v denníku The Washington Post a predtým v časopise Foreign Affairs, čo rozprúdilo v Maďarsku diskusiu na túto tému.
Včera na tieto obvinenia reagoval v denníku Népszabadság maďarský minister obrany Ferenc Juhász, ktorý priznal, že armáde chýbajú zbrane, má nedostatočný výcvik a zlú organizáciu. Z tohto stavu viní predovšetkým politikov predchádzajúcej vlády Viktora Orbána, čo sa vraj snažila „oklamať alianciu“ a volila taktiku „nečinnosti“.
Juhász sa priznal, že dva dni po nástupe do funkcie ho generálny tajomník NATO George Robertson žiadal o splnenie sľubov týkajúcich sa modernizácie armády. Washington post pripomenul, že okrem Maďarska sa na akcii v Afganistane nezúčastnil iba Island, ktorý nemá vlastnú armádu.
Juhász včera pripustil aj to, že maďarské vojenské kapacity sú také zlé, že by krajinu neochránili ani armády krajín NATO. Časopis Foreign Affairs minulý týždeň na príklade Maďarska argumentoval, prečo by sa aliancia nemala ponáhľať s ďalším rozširovaním. (kl, čtk, tasr)