Samovražední piloti z New Yorku, ostreľovač vo Washingtone aj únoscovia v moskovskom divadle majú spoločného menovateľa. Médiá, vďaka ktorým vystúpili z polohy „nosiča informácií“ a stali sa hráčmi. Veľké medzinárodné aféry sa stali bojom o to, komu sa podarí vytvoriť presvedčivejšiu mediálnu realitu. Aj moskovskí únoscovia sa rýchlo naučili využívať televízne kanály, stránky novín a internetové servery vo svoj prospech. Mali dobre vypracovaný mediálny plán a dokázali predpovedať kroky ruských novinárov.
Ruské vedenie to rýchlo pochopilo. Parlament v piatok promptne schválil návrh zákona o obmedzení spravodajstva pri udalostiach spojených s antiteroristickými akciami. Návrh v parlamente ležal týždne. Potom ho rýchlo vytiahli.
Zákon zakazuje rozširovať informácie, ktoré „by mohli brániť výkonu antiteroristických operácií alebo ohroziť životy či zdravie zúčastnených“. Novinári nebudú môcť citovať osoby, ktoré by mohli ohroziť antiteroristickú akciu. Zákaz publikovania sa vzťahuje aj na informácie o technológiách, zbraniach a výbušninách používaných v protiteroristických operáciách.
„Nemyslím si, že ide o obmedzovanie demokratických slobôd. V takýchto situáciách by sa mali používať výlučne informácie z oficiálnych zdrojov. Správy z tretej ruky by sa nemali vysielať,“ povedal pre agentúru Reuters Viktor Ozerov, predseda výboru obrany vo federálnej rade.
„Životy ľudí sú dôležitejšie ako právo na informácie,“ povedal Michail Fedotov, tajomník ruskej Únie novinárov. Na jednej strane je sloboda slova, ktorá v Rusku nemá tradíciu ani vytvorené pravidlá, a na strane druhej povinnosť vlády zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov. Kremeľ balansuje medzi dedičstvom absolutistických režimov a snahou priblížiť sa Západu.
Nové pravidlá sa však ľahko dajú využiť na zatajovanie udalostí okolo Čečenskej vojny, ktorá s antiteroristickými akciami priamo súvisí. Dali by sa použiť aj proti protivojnovým demonštráciám či informáciám o plyne použitom v moskovskom divadle.
Už počas rukojemníckej drámy úrady zakázali súkromnému kanálu NTV citovať Movsara Barajeva, vodcu únoscov. Ministerstvo vtedy odpojilo z vysielania aj televízny kanál Moskovia. Internetová stránka rádia Echo Moskvy bola na základe zásahu moci neprístupná, kým neodstránila rozhovor novinára s jedným z únoscov. Návrh zákona čaká na podpis prezidenta Putina, známeho tajnostkára. Ak zákon podpíše, výsledkom môže byť informačný monopol Kremľa v oblasti, kde nemá ani zďaleka čisté ruky.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ