
Peking sa na zjazd komunistickej strany starostlivo pripravuje.
FOTO - ČTK/AP
ských hier.
Dôležité však je, čo sa deje za ťažkými červenými závesmi úradu šéfa strany a prezidenta Ťiang Ce-mina. Pravdepodobne sa tam dolaďujú posledné detaily odovzdávania moci. Očakáva sa, že starú gardu vystrieda mladšia, starostlivo vybraná. Predsedom strany sa pravdepodobne stane viceprezident Chu Ťin-tchao. Ten, kto by čakal, že o zjazde budú podrobne informovať aj čínske noviny, bude prekvapený. Nudné úvodníky s fotografiami straníckych funkcionárov nahradili príťažlivé titulky a klebety zo života čínskych celebrít. Nekonečné state o historických úlohách, ktoré stoja pred stranou, už takmer nevidno.
Výnimkou je len stranícky denník, ktorý ďalej v plnom znení tlmočí oficiálne názory Pekingu. Ostatné tlačoviny majú povinný odsek na prvej strane a pokračovanie na 32. Ak vôbec.
Mao kedysi Číňanom povedal, aby upierali pozornosť na to, čo sa v štáte deje. Akurát nemohli mať odlišný názor. Dnes ľudia aspoň v súkromí môžu názor vysloviť, ale v tlači sa len zriedka píše o „vážnych veciach“. Ľudí to nezaujíma.
Ponuka čínskej tlače zrejme najlepšie vystihuje, koľko sa dá povedať a čo už je príliš. Súhrn toho, čo ponúkali denníky v týchto dňoch, priniesol denník The Guardian: Filmová hviezda poskytla rozhovor, v ktorom sa podelila s radosťami materstva, iná vraj prežíva tajnú milostnú aféru. Úspešný podnikateľ sa zdôveril, že „najdôležitejšie bohatstvo je duchovné“. Dôchodkyňa z opatrovateľského domu sa zosobášila s 55-ročným opatrovateľom, príbeh dopĺňajú fotografie.
Ďalej je tam článok o „nebezpečných“ miestach v kancelárii, na ktorých najskôr hrozí milostná aféra. A dva dojemné príbehy - o učiteľovi, ktorý odišiel do školy na chudobnom vidieku a pouličnom predavačovi, ktorý bezplatne daroval krv.
Okrem posledného z týchto článkov by sotva mohol niektorý z nich vyjsť v Číne pred desiatimi rokmi - a každý z nich by dnes zrejme obstál v konkurencii bulvárnej tlače na Západe.
Odvaha čínskych novinárov však má jasné limity. Materiály kritizujúce korupciu musia byť napísané tak, aby nevyzneli, že sú proti strane. Cenzori sú pred zjazdom zvlášť citliví na príspevky, ktoré by mohli ohroziť sociálnu stabilitu. Esejistu Čena Šao-vena zadržali v septembri za internetové články o nezamestnanosti.
Práve včera centrum pre demokraciu a ľudské práva v Liano-ťangu informovalo o protestoch v tomto meste proti plánovanému prepusteniu asi štyritisíc zamestnancov. Aj v Čchang-čchune v provincii Ťi-lin protestovalo viac než 400 zamestnancov pivovaru, ktorým ešte stále nezačali kúriť v bytoch. Napísala o tom niečo čínska tlač? Veľmi pravdepodobne ani slovo.
MAREK CHORVATOVIČ