ý mandát na zastupovanie všetkých subjektov športového spolkového hnutia na Slovensku.“
Zmluva je účinná do 31. decembra 2002. Zlá situácia s financovaním nášho športu bola hlavným dôvodom, aby najvyšší predstavitelia našli takmer po dvoch rokoch rokovaní spoločnú reč. Na základe dohody bude na rok šéfovať rade predseda SOV František Chmelár, signatármi sú ešte Slovenské združenie telesnej kultúry (predseda Ján Holko), Slovenský futbalový zväz (prezident František Laurinec), Konfederácia športových zväzov (prezident Anton Ihring), Slovenský zväz ľadového hokeja (prezident Juraj Široký), Združenie technických a športových činností (prezident Ferdinand Halada), Slovenský paralympijský výbor (predseda Pavol Straka).
Zlá finančná situácia
Vedúci činitelia ťažiskových spolkov chcú perspektívne zastupovať záujmy a potreby všetkých 114 občianskych združení, vyše 7000 telovýchovných jednôt, klubov a oddielov s viac než 650 000 členmi. Šport predstavuje v súčasnosti najväčšie občianske hnutie v krajine. Šéf SŠR i SOV František Chmelár považuje za varovný klesajúci prílev peňazí na podporu športu z verejných i súkromných zdrojov. „Nedostatok prostriedkov pociťujeme v dlhotrvajúcom úplnom zastavení výstavby športových objektov, slabú starostlivosť o mládež, regionálny a masový šport a v neposlednom rade aj o dôstojnú reprezentáciu,“ povedal F. Chmelár, ktorý považuje za prvý krok konzultačné stretnutie s ministrom školstva Milanom Ftáčnikom.
„Ministerstvo plánuje znížiť prostriedky na šport v štátnom rozpočte na rok 2002 asi o 40 miliónov korún. Preto chceme dosiahnuť vyňatie výťažkov z lotérií a podobných hier zo štátneho rozpočtu pre budúci rok a spolurozhodovať o ich rozdeľovaní,“ zdôraznil predseda SOV. Práve tieto prostriedky by mali zdvihnúť úroveň starostlivosti o športu pre všetkých i dotáciu na investičnú výstavbu. Koncom júna sa má zrušiť Štátny fond telesnej kultúry (ŠFTK), malé jednoty sa nebudú vedieť orientovať. Športová rada by mala tok peňazí sprehľadniť.
Aj stretnutie s prezidentom SR
Druhým krokom rady majú byť stretnutia s prezidentom SR, premiérom a vicepremiérmi, predsedom a podpredsedami parlamentu v snahe vysvetliť dôvody vzniku orgánu. Snahou bude aj zachovanie podpory športu v rezortoch obrany a vnútra, v prvom prípade sú známe snahy o presun financovania pod kuratelu ministerstva školstva. Významná má byť snaha v oblasti legislatívy, ktorá nie je u nás v súvislosti s daňovými zákonmi pre šport príliš priaznivá.
František Chmelár odpovedal na tlačovej besede aj na otázku, čo ak si ministerstvo školstva ponechá v štátnom rozpočte výťažky z hier. „Finančná situácia by nás prinútila ku krajnostiam. Trebárs aj k takej, že by sme museli okliešťovať napríklad našu účasť na olympiáde alebo sa vôbec nezúčastňovať na vrcholných podujatiach,“ povedal predseda Slovenskej športovej rady. PETER FUKATSCH