tBRATISLAVA – Napriek neexistencii funkčného kapitálového trhu sa Slovensko pravdepodobne stane krajinou s dvoma burzami cennými papierov. RM-Systém Slovakia, organizátor mimoburzového trhu s cennými papiermi, nenavýši prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti základné imanie Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB), a založí vlastnú burzu. Navýšením základného imania malo dôjsť k fúzii oboch organizátorov trhu s cennými papiermi.
K zamýšľanej fúzii nedôjde v dôsledku rozhodnutia akcionárov burzy. Tí síce začiatkom júna schválili navýšenie základného imania BCPB tak, aby bol do akcionárskej štruktúry burzy umožnený vstup RM-Systému, mimo programu však zároveň schválili aj vyplatenie časti nerozdeleného zisku minulých rokov vo výške 40 miliónov korún. Návrh na takýto krok dal podľa informácií denníka SME Fond národného majetku SR, ktorý je s 22,13-percentným podielom na základnom imaní najväčším akcionárom burzy.
Generálny riaditeľ BCPB Juraj Lazový považuje podľa agentúry TASR vznik druhej burzy na slovenskom trhu za „nešťastný“ a akcionári pri schválení dividend nedomysleli súvislosti.
Založenie novej burzy si „vynútil“ nový zákon o burze cenných papierov, podľa ktorého sa trh cenných papierov bude organizovať výlučne na členskom prístupe. V praxi to bude znamenať, že po udelení takéhoto súhlasu Úradom pre finančný trh RM-Systém v súčasnej podobe zanikne a obchody s cennými papiermi bude možné vykonávať len prostredníctvom členov novej burzy.
RM-Systém už v predpísanej lehote – do 30. apríla 2001 – požiadal Úrad pre finančný trh o novú licenciu. Na to, aby úrad licenciu na vznik novej burzy vydal, bude musieť navýšiť základné imanie na zákonom požadovanú hranicu 100 miliónov korún. Podľa informácií denníka SME sa navýšenie imania RM-Systému uskutoční použitím peňažných prostriedkov z jej majetku prevyšujúceho základné imanie spoločnosti o 20,997 mil. Sk zvýšením pôvodnej menovitej hodnoty doterajších 77 767 akcií evidovaných v tzv. fonde rozvoja spoločnosti z 1000 na 1270 korún. Najväčšou mierou by sa na navyšovaní mala podielať spoločnosť Astea (81,33 percenta), zvyšný podiel pripadne na Podnik výpočtovej techniky.
MICHAL NALEVANKO