vá z kvalifikácie vyradila 11. nasadenú Rubinovú z USA). Juniorka vo štvrťfinále dvojhry i v semifinále štvorhry. Takto by sa dala zosumarizovať podstatne lepšia bilancia slovenských tenistov na 89. tenisových majstrovstvách Austrálie než pred rokom.
Hrbatý sa odrazil do sezóny vrátane prvenstva v Aucklande na 5. mieste ATP Tour Champions Race a v podstate všetci hráči odchádzali domov s bohatými skúsenosťami a pomerne spokojní. S najsmolovatejšími pocitmi zrejme bývalé jednotky Kučera a Nagyová, ktorých len krutý žreb zastavil v 1. kole, hoci podali výkony na hranici možností, blízke k niekdajšej forme. Sampras musel tri hodiny vyťahovať všetky esá z rukáva, aby prešiel cez Kučeru a Capriatiová zohrala s Nagyovou svoj najdlhší zápas turnaja na ceste k senzačnému premiérovému titulu.
A predsa je, ako športovci vravievajú, ešte veľa toho, na čom treba pracovať. Tu budovať svaly, tam naháňať rýchlosť podania alebo techniku úderov, zvyšovať kondíciu či pomaly zbierať skúsenosti, ale najťažšie je zrejme posilňovať psychiku a sebavedomie. Väčšina našich hráčov prehrala bojovné zápasy po zisku sľubného náskoku, ktorý si neudržala. Suchá viedla nad Farinovou 6:4 a 5:2, nepremenila päť mečbalov. Nagyová vyhrala prvý set a v treťom viedla nad Capriatiovou 5:4, no objektívne povedané, pritrafil sa aj pľuzgier. Hantuchová viedla v 2. sete nad Kurnikovovou 4:1 po útočnej hre, no odrazu sa stiahla. Švarc vypadol v štyroch setoch s Nemcom Schüttlerom, avšak vo všetkých z nich jasne viedol a v troch nezvládol záver. Nuž a Hrbatý mal za stavu 1:1 na sety s Rafterom náskok 4:1 v treťom, a potom dohral so skóre 1:12 na gemy.
„Psychika - to je najťažšia stránka prípravy,“ povedal nám fedcupový kapitán a šéftréner Národného tenisového centra Peter Vajda. „Do vnútra hráča nevidíte, každý si to musí zvládnuť sám. Každý deň je iný, každý zápas iný a sebavedomie sa môže zvrtnúť na dvoch-troch loptách.“ Preto je tenis taký záhadný, nepredvídateľný a neopakovateľný. Prináša obrovské zvraty, náhody, návraty, slzy po neuskutočnenom sne, čo bol tak na dosah, ale aj krásne odmeny za vytrvalosť, bojovnosť a trpezlivosť. Nech je inšpiráciou trebárs wimbledonské víťazstvo Novotnej v 29 rokoch a 9 mesiacoch (najstaršia premiérová grandslamová víťazka v dejinách) po tom, čo sa jej v mnohých veľkých zápasoch predtým roztriasli ruky, Agassiho dva návraty do histórie z druhej stovky rebríčka po osobných problémoch alebo Capriatiovej prvý grandslamový titul po tom, čo sedela zatknutá, liečila sa z drogovej závislosti a štyri sezóny po návrate sa motala hlboko v stovke a za ňou.
ANDREJ BUČKO, Melbourne