Jadrový výskum v ruskej Dubne – málo peňazí

Otvoriť sa svetu a prilákať nové investície by chcel Spojený ústav jadrových výskumov (SÚJV) v ruskej Dubne, vzdialenej asi 130 kilometrov od Moskvy. Toto prestížne medzinárodné stredisko sa už niekoľko desaťročí venuje základnému štúdiu hmoty. Presadilo


Českí odborníci, chemička Věra Bradnová a jadrový fyzik Alois Kovalík pracujú v Spojenom ústave jadrových výskumov v ruskej Dubne, vzdialenej asi 130 km od Moskvy. Prestížne medzinárodné stredisko, na ktorého činnosti sa podieľa 18 krajín vrátane Slovenska a ČR, sa venuje základnému štúdiu hmoty. FOTO - AUTORKA



sa významnými úspechmi hlavne pri hľadaní nových chemických prvkov a bolo navrhnuté na Nobelovu cenu mieru.

V posledných desiatich rokoch sa borí so značnými finančnými problémami a prežíva prakticky len vďaka príspevkom cudzích krajín. Práve v Dubne predvlani objavili dosiaľ umelý prvok, ktorý má atómové číslo 114 a ktorý vydrží „nažive“ pol minúty. Ide o jeden z najväčších objavov vo fyzike a vďaka nemu je ústav v Dubne nazývaný „ostrovom stability“. Jadroví fyzici už pred rokmi prišli na to, že existuje akýsi „ostrov stability“ veľmi ťažkých atómových jadier a objav prvku 114 túto hypotézu potvrdil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zrodil sa vďaka spoločnému úsiliu ruských a amerických vedcov v jadrovom urýchľovači v Dubne, kde tieto výskumy už prebiehajú zhruba 35 rokov.

V Dubne je jedno z najuznávanejších vedeckých pracovísk v oblasti jadrovej fyziky na svete. I tak ho vedci opúšťajú. Riaditeľ ústavu Vladimir Kadyševskij môže špičkovým vedcom ponúknuť len okolo sto dolárov mesačne.

Asi dvadsať Slovákov

Stredisko na brehu rieky Volgy vzniklo v marci 1956 a malo byť akýmsi súperom Európskych laboratórií pre fyziku častíc (CERN) v Ženeve. Oba ústavy svoje úsilie spojili už v minulosti a teraz tesne spolupracujú. SÚJV sa vraj zaoberá výhradne mierovým využitím atómu a podľa riaditeľa tu ani v minulosti „neboli žiadne príznaky militarizmu“. Zamestnancov ústavu sa netýka obmedzenie kontaktov so zahraničnými partnermi, ktoré platí pre iné ruské ústavy.

SkryťVypnúť reklamu

Československo patrilo medzi jedenásť krajín, ktoré ústav pôvodne založili. Dnes ho tvorí osemnásť štátov. Má asi 6000 zamestnancov, z toho vyše 1000 vedcov. Z Českej republiky v Dubne pracuje 12 odborníkov a zo Slovenska asi 20, kým v minulosti tam podľa svedectva pamätníkov pôsobili stovky československých expertov. Kedysi to bolo jediné pracovisko, kde sa československí fyzici mohli podieľať na strategicky dôležitých jadrových výskumoch. V Dubne údajne odchovali štyri pätiny českých a slovenských jadrových fyzikov.

Dnes sa o toto stredisko zaujímajú Američania a Nemci, zatiaľ čo Česi sa vraj orientujú skôr na spoluprácu s CERN. Podľa Kadyševského je teraz spolupráca so Slovákmi lepšia než s Českou republikou. ČTK povedal, že slovenská vláda sa už pred časom dohodla s SÚJV na výrobe cyklotrónového komplexu DC-72 na vývoj rádioizotopov. Toto zariadenie sa má využívať v oblasti jadrovej medicíny. Jeho hodnota údajne dosahuje asi desať miliónov dolárov a táto suma má byť odpísaná z ruského štátneho dlhu Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Kadyševského Česká republika o podobnú spoluprácu v rámci reštrukturalizácie štátneho dlhu záujem neprejavila.

Putina čakajú s nádejou

Češka Věra Bradnová (58) už v Dubne žije skoro štvrťstoročie. Je chemičkou a do ruského vedeckého mestečka prišla so svojím manželom, jadrovým fyzikom. Zostala tu dodnes, hoci jej manžel už nežije. Pracuje v laboratóriu vysokých energií. Spomína na obdobie, keď Čechov v Dubne prísne strážili. „Nesmeli sme nikam chodiť. Len asi dvadsať kilometrov okolo Dubny a raz za čas do Moskvy. Sledovali nás a dopravná polícia si nás doslova odovzdávala. Keby sme odbočili, hneď by bol problém. Všade okolo boli vojenské podniky,“ hovorí.

Napriek obmedzeniam vydržala a ani dnes sa nechystá z Dubny odísť. V Rusku si zvykla a v Hradci Králove, odkiaľ pochádza, by si vraj ťažko hľadala prácu. Nemá však predstavu, čo bude s jej dôchodkom.

SkryťVypnúť reklamu

Československí odborníci prichádzajú do Dubny i s rodinami od konca 50. rokov. Dostávali v mestečku byty, ich deti chodili do miestnej školy, kde sa vyučovalo aj v českom jazyku. Začiatkom 90. rokov sa ústav rovnako ako ďalšie sovietske vedecké inštitúcie dostal do vážnych problémov. V prvej polovici 90. rokov jeho zamestnanci vôbec nedostávali výplatu.

Až v poslednom období sa situácia začala trochu zlepšovať. Veľké nádeje riaditeľ Kadyševskij vkladá do návštevy prezidenta Vladimira Putina, ktorý sľúbil, že príde do vedeckého mestečka. „Hlavne potrebujeme, aby o nás vedel svet,“ tvrdí.

ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk, Dubna

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 722
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 522
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 535
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 521
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 471
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 039
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 198
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu