
Policajný zátaras zabránil katolíckym rodičom, aby svoje deti odviedli do školy po Ardoyne Road, ktorá vedie cez lojalistickú protestantskú štvrť. Až po dvoch dňoch sektárskeho násilia, pri ktorom bolo zranených 20 policajtov, sa situácia trochu upokojila. Začína sa však sezóna oranžistických pochodov, počas ktorých násilie obvykle kulminuje. FOTO - REUTERS
Obyvatelia Severného Írska prežívajú možno najnapätejšie obdobie za posledné mesiace. V uliciach Belfastu dochádza k najvážnejším pouličným bojom za posledné roky a pokračovanie mierového procesu je reálne ohrozené. Dve noci plné násilia a nepokojov v stredu a vo štvrtok minulého týždňa mali za následok desiatky policajtov zranených spŕškou benzínových a kyselinových bômb, kameňov, fliaš a delobuchov, ktorými na nich zaútočila mládež z oboch komunít, katolíckej i protestantskej. Padli aj výstrely.
Zámienkou boli školáci
Nepokoje sa rozhoreli po tom, čo protestantskí lojalisti zabránili katolíckym deťom dostať sa do základnej školy v protestantskej oblasti. Lojalisti tvrdili, že mladých ľudí vztyčujúcich vlajky, oslavujúce polovojenskú Asociáciu na obranu Ulsteru, napadli a zbili katolíci. Na televíznych záberoch bolo vidno horiace autá a plačúcich školákov.
Cez víkend panoval v severnom Belfaste krehký pokoj. Potom v nedeľu v ranných hodinách zavraždili protestantskí ozbrojenci katolíka. Štyria zamaskovaní muži zastrelili 25-ročného Johna McCormicka pred očami jeho partnerky a štyroch malých detí v ich dome v Coleraine na sever od Belfastu. Pred troma týždňami napadli dom tohto páru rúrkovou bombou. McCormick mal pred súdom svedčiť proti mužovi obvinenému zo zastrelenia 11-ročného dievčaťa vlani v Coleraine. V strachu o bezpečnosť svojej rodiny sa odmietol ďalej zúčastniť vyšetrovania prípadu.
Trimble pohrozil odchodom
K posledným prejavom násilia došlo po tom, ako sa politici zišli, aby prediskutovali budúcnosť mierového procesu. David Trimble, vodca najväčšej protestantskej strany, ulsterských unionistov, povedal, že odstúpi z postu predsedu vlády, v ktorej sa delia o moc oba tábory, ak k 1. júlu Írska republikánska armáda (IRA) neodovzdá zbrane. Politické krídlo IRA Sinn Fein dalo jasne najavo, že IRA nezačne s vyraďovaním svojich zbraní len preto, aby vyhovela unionistom.
Trimble sa medzitým dostal pod tvrdý tlak extrémistov vo vlastnej strany, ktorí tvrdia, že nemal vstúpiť do vlády so Sinn Fein, kým mali „zbrane pod stolom“. V sobotu ho znovu zvolili za vodcu strany a Trimble odmietol tvrdenia tlače, že sa chce natrvalo vzdať postu premiéra a stať sa hlavným hovorcom britskej Konzervatívnej strany vo Westminsteri.
Trimble hovorí, že jeho prípadná rezignácia výrazne neovplyvní fungovanie severoírskej vlády. Väčšina ľudí vrátane unionistov neverí, že sa IRA poponáhľa zničiť alebo odovzdať zbrane.
Sezóna oranžistov
Tieto politické udalosti sa vyvíjajú na pozadí obdobia protestantských pochodov. V nedeľu 8. júla sa odohrá každoročný pochod Rádu oranžistov v Drumcree, asi štyridsať kilometrov od Belfastu. Náboženský pochod, ktorý križuje katolícke územie, je už niekoľko rokov zakázaný. Už od roku 1995 je príčinou vážnych nepokojov v celom Severnom Írsku. Vzbúrení protestanti, ktorí odmietajú dohodu z Veľkého piatku roku 1998 a prijatie Sinn Fein do vlády, využili podporu drumcreeskych oranžistov ako zámienku, aby zablokovali cesty a bojovali s políciou v snahe tlačiť na britskú vládu. Severné Írsko opäť raz zadržiava dych.
PRE SME - ROBIN SHEERAN, Belfast