
Ani úsmevy ministrov pozorovateľov nezmiatli. K ideálu majú americko-nemecké vzťahy ďaleko.
FOTO - REUTERS
Pohnevaní partneri sa už síce rozprávajú, ale nepočuť nič iné než chladné zdvorilostné frázy. Aj tak by sa dala opísať atmosféra americko-nemeckých vzťahov po štvrtkovom stretnutí šéfov diplomacií Joschku Fischera a Collina Powela. Bola to Fischerova prvá návšteva vo Washingtone po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré poznamenali vzájomné vzťahy.
Fischer sa do USA vybral na tri dni, stretnutie s Powellom bolo však jediným oficiálnym termínom v Bielom dome. Želaný prelom však 45-minútový rozhovor nepriniesol. „Netvárime sa, že medzi nami nie sú spory, ale keďže sme priatelia a spojenci, nájdeme cestu, ako tieto spory v primeranom čase prekonať,“ povedal po stretnutí Powell.
Američania nemôžu staronovému kancelárovi Schröderovi zabudnúť, že si na ich úkor vylepšoval predvolebné skóre. Antiamerické tóny v diskusii o účasti Nemecka na prípadnej vojne proti Iraku boli neobvykle ostré. Krátko pred voľbami ich ešte korunovala vtedajšia ministerka spravodlivosti Herta Däublerová-Gmelinová, ktorá politiku amerického prezidenta Busha prirovnala k Hitlerovým metódam. Bushova bezpečnostná poradkyňa Condoleezza Riceová označila vzájomné vzťahy za „otrávené“.
Powell po štvrtkovom rozhovore s Fischerom už o otrávených vzťahoch nehovoril, napokon v Nemecku je po voľbách a ministerka spravodlivosti už v novom kabinete nie je. Zásadne odlišné názory na postup voči Iraku však ostávajú. Fischer vo Washingtone zopakoval nemecké NIE vojne proti Iraku, a preto sa oteplenie vo vzájomných vzťahoch nedá tak rýchlo očakávať. Naznačil to aj Powell. Na otázku novinárov, či Bush pozve staronového kancelára Schrödera na návštevu Washingtonu, odpovedal, že obaja politici sa stretnú na novembrovom summite NATO v Prahe - „pri nejakej príležitosti“. O bilaterálnom stretnutí ani slovko.
Krehký mier medzi Berlínom a Washingtonom preverí už nasledujúca debata na pôde OSN o novej rezolúcii voči Iraku. Kým Fischer očakáva jednotu členov Bezpečnostnej rady, Powell vyhlásil, že USA nebudú akceptovať žiadnu rezolúciu, ktorá bude „americkému prezidentovi zväzovať ruky“.
Z Fischerovej návštevy majú zatiaľ najväčšiu radosť nemeckí podnikatelia. Šéf Zväzu nemeckého priemyslu Ludolf von Wartenberg v rozhovore pre Leipziger Volkszeitung pripustil, že nemecké firmy mali veľké problémy získať v Spojených štátoch verejné zákazky.
MIRIAM ZSILLEOVÁ