BANSKÁ BYSTRICA - Po nezákonnom výrube stromov v lokalite Rovne v Malužinskej doline padali v odštepnom lesnom závode Liptovský Hrádok hlavy. Na základe kontroly z generálneho riaditeľstva Lesov, ktorá konštatovala hrubé porušenie pracovnej disciplíny, prepustili vedúceho lesného obvodu, vedúceho lesnej správy odvolali z funkcie a podali návrh na odobratie jeho osvedčenia odborného lesného hospodára.
Riaditeľ odštepného závodu Igor Mráz dostal podľa Zákonníka práce podmienku na jeden rok. V prípade, že sa v tomto čase dopustí porušenia pracovnej disciplíny, môžu s ním lesy rozviazať pracovný pomer.
Rozvojovo-technický riaditeľ Lesov SR Ladislav Gašpar konštatoval, že z výsledkov kontroly vyplynulo, že pri výrube približne 70 smrekov došlo k porušeniu vyhlášky, pretože pred vypílením neboli označené odborným pracovníkom. Vylúčil však nezákonný predaj dreva a spochybnil aj škodu, ktorú predstavitelia lesoochranárskeho zoskupenia VLK odhadli na milión korún.
Riaditeľ odštepného závodu Mráz odôvodnil ťažbu dreva likvidáciou ohnísk kôrovca a odumierajúcich stromov.
Paradoxné je, že k stanoviskám Ústavu ekológie lesa SAV a Lesníckeho výskumného ústavu, ktoré už v júni jednoznačne odporúčali okamžité zastavenie ťažby v tejto lokalite, sa riaditeľ Mráz dostal až koncom októbra. Žilinský krajský úrad týmito posudkami disponoval, napriek tomu ťažbu povolil.
Lesoochranári zo zoskupenia VLK tvrdia, že v lokalite Rovne lesníci nezákonne vyrúbali až 200 smrekov a domnievajú sa, že ich predali načierno.
Podľa zistenia lesoochranárov boli totiž pne vypílených stromov pooznačované dodatočne.
Lokalita Rovne patrí na Slovensku medzi ojedinelé smrekové lesy, ktoré sú zaradené do kategórie ochranných. Odborníci z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene na rozdiel od riaditeľa Mráza tvrdia, že minimálne päť rokov, tento les nebol napadnutý lykožrútom a bol zdravý.
DANIEL VRAŽDA